Materiał Partnera

Dlaczego warto wypoczywać nad polskim morzem?

Dlaczego warto wypoczywać nad polskim morzem?

Polacy dzielą się na tych, którzy preferują wypoczynek nad morzem oraz tych, którzy na wakacje wolą pojechać w góry. Można by powiedzieć, że to kwestia gustu, jednak za obydwoma opcjami stoi poparta solidnymi faktami argumentacja. W przypadku spędzania czasu nad Bałtykiem koncentruje się ona przede wszystkim na kwestiach zdrowotnych oraz relaksie, jednak nie oznacza to, że nad polskim morzem nie zaznamy aktywnego wypoczynku.

Zdrowie przede wszystkim

Wiele mówi się o dobroczynnym wpływie morza na zdrowie człowieka. Jest on na tyle mocno dostrzegalny, że niemal każdy po urlopie nad Bałtykiem go dostrzega. Po części jest to zasługa znajdującego się w morskim powietrzu jodu, którego wdychanie ma pozytywne działanie na nasz organizm, regulując wiele kwestii związanych z gospodarką hormonalną. Jod to jednak nie wszystko – wiele badań udowadnia, że samo obcowanie z morzem wpływa na nas kojąco, redukując stres i sprawiając, że nasz wypoczynek jest bardziej efektywny. Ponadto, wielu badaczy udowadnia dodatkowo, że przebywanie nad morzem wzmacnia także naszą odporność oraz oczyszcza nasze drogi oddechowe z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Ważne, aby dobroczynnego wpływu morza doświadczać niezależnie od tego, czy akurat spacerujemy po plaży czy posilamy się w wynajętym pokoju. Musimy zatem zaakomodować się w kurorcie znajdującym się blisko samej wody, jak ośrodek Pod Dębami, z którego mamy zaledwie trzysta metrów do plaży.

Co można zwiedzić nad morzem?

Miłośnicy aktywnego wypoczynku również nie mają na co narzekać. Już sam spacer brzegiem morza może być niezapomnianym przeżyciem, jednak nadmorski rejon obfituje także w inne atrakcje. Godne polecenia są zwłaszcza latarnie morskie rozsiane wzdłuż wybrzeża. Możemy je zwiedzać niezależnie od tego, jaka pogoda panuje za oknem, a nawet zbierać specjalne odznaki w formie pieczątek przyznawanych za dotarcie na sam szczyt każdej z nich. Same miasta i miasteczka leżące nad morzem są wyjątkowo urokliwe, a w wielu z nich zachowała się historyczna zabudowa, którą można zwiedzić. Dla wielbicieli morskiej fauny także znajdzie się coś ciekawego – chociażby gdyńskie akwarium czy gdańskie oceanarium. Ci z nas, którym mało będzie wodnych zabaw mogą skorzystać z oferty licznych nad morzem wodnych parków rozrywki, wypożyczalni sprzętu wodnego czy chociażby nieco bardziej ekstremalnego przelotu paralotnią. Widać więc, że nad polskim morzem zdecydowanie jest co robić – nawet jeśli pogoda akurat nie dopisze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz