Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto wykonywać frezowanie kominów?

Dlaczego warto wykonywać frezowanie kominów?

Od tego, w jakim stanie jest nasz komin, zależy nasze bezpieczeństwo. Obowiązkiem właściciela domu jest regularne czyszczenie przewodów kominowych oraz ich kontrola w określonych ustawą terminach. Ale nawet w najbardziej zadbanym kominie z czasem osadzają się sadze i smoły. Co zrobić, jeśli przekrój komina jest zablokowany w sposób, z którym zwykłe czyszczenie może sobie nie poradzić? Do kogo się wtedy zwrócić?

Jak zadbać o bezpieczeństwo użytkowania komina?

Regularne przeglądy kominiarskie są niezmiernie ważne dla bezpieczeństwa naszego i naszego domu. Nieczyszczony komin stwarza zagrożenie pożarem, a nawet wybuchem osadzonych na jego ścianach sadzy i smoły. Zwężenie przekroju komina może skutkować cofaniem spalin i powstaniem czadu, który jest dla ludzi i innych organizmów żywych śmiertelną trucizną. Okresowe przeglądy kominów, połączone z ich czyszczeniem i udrażnianiem powinny być dokonywane:

  • cztery razy w roku w przypadku przewodów dymowych;
  • dwa razy w roku w przypadku przewodów spalinowych;
  • raz w roku w przypadku przewodów wentylacyjnych.

Dopilnowanie tych terminów przedłuża żywotność komina, ale i tak może się po kilku latach okazać, że konieczny będzie bardziej gruntowny remont przewodów, polegający na przykład na frezowaniu kominów. Ta procedura pozwala na przywrócenie bezpieczeństwa użytkowania komina i urządzeń do niego podłączonych.

Na czym polega frezowanie komina?

Jeśli komin ulegnie zatkaniu przez sadze i smołę, konieczne może być jego wyburzenie i wybudowanie od nowa. Jest to inwestycja bardzo kosztowna, nie wspominając już, że kłopotliwa. Inną opcją jest przeprowadzenie procedury nazywanej frezowaniem komina. Ta procedura ma na celu powiększenie przekroju komina, czyli zwiększenie przestrzeni wewnątrz przewodu kominowego i uzyskanie drożności komina.

Aby przeprowadzić frezowanie komina, konieczny jest dostęp zarówno do wylotu komina, jak i do wszystkich pomieszczeń wewnątrz budynku, przez które przebiega przewód kominowy. Fachowcy z firmy Komin Czad, przed przystąpieniem do frezowania, muszą też dokonać oceny stanu komina, jego powłoki i grubości ścian komina. Nie w każdej sytuacji frezowanie będzie możliwe, a trzeba pamiętać, że głębokość frezowania nie może przekroczyć 1/3 grubości ścian komina. Frezowanie warto wykonać nie tylko wtedy, gdy komin jest zanieczyszczony i jego średnica uniemożliwia prawidłowe odprowadzenie produktów spalania. Procedurę tę stosuje się także wtedy gdy konieczne jest zwiększenie ciągu w przewodzie kominowym, albo gdy zamierza się zainstalować urządzenie grzewcze o wlocie większym, niż umożliwia to wielkość istniejącego przewodu kominowego.

Opracowanie:
Dąbrowa, ks. Sztonyka 38 lok. 1
tel. 666 666 368
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz