Materiał Partnera

Dlaczego warto wykastrować kota?

Dlaczego warto wykastrować kota?

Większość kotów już w momencie narodzin skazana jest na przedwczesną śmierć. Dzieje się tak w wyniku niedożywienia, chorób, porzucenia czy wydarzeń losowych. Nie wszystkie zwierzęta mają szczęście znaleźć kochający dom, a schroniska pękają w szwach.  Kastracja kotów to najprostsza droga do ograniczenia ich rozrodczości. Są to zwierzęta bardzo płodne, które w jednym roku mogą wydać na świat bardzo liczne potomstwo. Zabieg jest w pełni bezpieczny dla zwierzęcia i niesie za sobą wiele korzyści. Jakich?

Kastracja a sterylizacja

Zarówno kastracja, jak i sterylizacja to zabiegi chirurgiczne, które mają na celu pozbawienie kota funkcji rozrodczej. Często terminy te stosowane są zamiennie, choć jest to błąd. Jak wyjaśnia specjalista z Przychodni Weterynaryjnej w Grabicy- sterylizacja polega na podwiązaniu lub przecięciu jajowodów u kotki lub nasieniowodów u kocura. Kastracja z kolei to całkowite usunięcie narządów rozrodczych. Według weterynarzy jest to o wiele lepsza metoda antykoncepcyjna, ponieważ nie grozi pojawieniem się nowotworu w narządach rodnych, pozostałych po sterylizacji. Kastracja u kotki polega na usunięciu macicy, jajowodów i jajników przez nacięcie w brzuchu lub cięcie boczne. Natomiast u samców jądra usuwane są przez nacięcia w mosznie. Po wykonaniu zabiegu zwierzęta szybko dochodzą do siebie.

Kiedy należy zdecydować się na kastrację kota?

Kastrację u samców dobrze jest przeprowadzić w 6-8 miesiącu życia. Z kolei u kotek zaleca się wykonanie zabiegu jeszcze przed pierwszą rujką. Dzięki temu ryzyko zachorowania na nowotwór sutka znacznie spada. Młode zwierzę znacznie szybciej wraca do zdrowia niż dorosły osobnik.

Zalety kastracji

Na kastrację kota warto zdecydować się ze względów zdrowotnych. Badania dowodzą, że u kocurów, które zostały poddane zabiegowi, rzadziej diagnozuje się schorzenia prostaty. Zmniejsza się również ryzyko powstawania przepuklin. Kastracja kotki zapobiega nowotworom i wielu groźnym chorobom takim jak ropomacicze. Ten prosty zabieg chirurgiczny chroni zwierzęta przed zachorowaniem na FIV i FeLV. Obie choroby są zakaźne i nieuleczalne. Dotyczą zarówno samców, jak i samic. Kastracja to najlepsza metoda antykoncepcyjna dla kotów. Odpowiedzialny opiekun nie dopuszcza do rozmnażania się zwierząt pod swoim dachem, chyba że prowadzi zarejestrowaną hodowcę. Każdego roku rodzi się wiele kotów, którym ciężko jest znaleźć dom pełen miłości. Większość z nich żyje dziko i rozmnaża się w niekontrolowany sposób, co pogłębia problem bezdomności zwierząt. Kastracja wykazuje pozytywny wpływ na zachowanie kotów. Samce staja się mniej agresywne i pobudliwe oraz zaprzestają znaczenia moczem terenu. Kotki nie przywołują samców w czasie rujki przeraźliwym miauczeniem. Badania wskazują także na to, że kastrowane zwierzęta żyją dłużej, co oznacza że przez długie lata będziemy mogli cieszyć się ich towarzystwem.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz