Materiał Partnera

Dlaczego warto wybrać zawód rzemieślniczy?

Dlaczego warto wybrać zawód rzemieślniczy?

Wielu młodych ludzi zastanawia się nad swoją przyszłością. W obecnych czasach doceniamy pracę własnych rąk oraz konkretny fach. Osoby pracujące na swój rachunek czują zwykle znacznie większą satysfakcję niż ludzie zatrudnieni w dużych korporacjach. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na wybór zawodu rzemieślniczego. Kończysz szkołę i zastanawiasz się nad swoją przyszłością? Zostań rzemieślnikiem! Poznaj zalety tego rozwiązania.

Zacznij zarabiać podczas nauki

Przede wszystkim ucząc się zawodu rzemieślniczego możesz szybko zacząć zarabiać, co daje poczucie niezależności. Ponadto dowiesz się sporo na temat przedsiębiorczości, organizacji pracy, dyscypliny i staniesz się bardziej zaradny. Dzięki temu bez trudu założysz w przyszłości własny biznes. Ucząc się zawodu pod okiem fachowca, dostajesz miesięczne wynagrodzenie, a staż pracy zalicza się do lat potrzebnych do uzyskania emerytury.

Pewny fach w ręce

Nauka konkretnego zawodu ma szereg zalet. Po trzech latach nauki przychodzi czas egzaminu, po którym uzyskasz tytuł czeladnika. Kolejne trzy kończą się możliwością otrzymania tytułu mistrza. Co bardzo istotne – oba tytuły są uznawane na terenie całej Unii Europejskiej. Dlatego jeżeli chcesz zostać fryzjerem, kosmetyczką, fotografem, kucharzem, cukiernikiem, lakiernikiem, elektrykiem, cieślą itp., skontaktuj się na przykład z Izbą Rzemieślniczą w Tarnowie. W takim miejscu czeka na Ciebie ogromny wybór różnorodnych zawodów, które dają konkretny fach w ręku i gwarantują pewną pracę.

Wiele możliwości

Zdobycie tytułu czeladnika bądź mistrza nie zamyka przed Tobą innych możliwości. Mając fach w ręku, wciąż masz szansę skorzystać z dalszego kształcenia – możesz zdobyć maturę oraz pójść na studia. Pamiętaj – możesz rozwijać się nieustannie, a zdobyty zawód na pewno Ci w tym nie przeszkodzi.

Oferta dla dorosłych

Ukończyłeś 18 lat i zastanawiasz się, jaką drogą podążać? Wciąż możesz uzyskać tytuł czeladnika i mistrza! Mając status osoby bezrobotnej udaj się do urzędu pracy i podpisz trójstronną umowę na naukę zawodu. Zostaniesz wówczas skierowany do wybranego zakładu rzemieślniczego, gdzie pod okiem fachowca będziesz uczyć się zawodu przez pół roku lub rok. Po tym okresie zyskasz możliwość zdania egzaminu czeladniczego. Podczas trwania nauki będziesz otrzymywać wynagrodzenie.

Kursy czeladnicze dają zarówno młodym, jak i dorosłym osobom szereg możliwości i szansę na zdobycie zawodu i pewnej pracy. Warto zgłosić się do Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości, aby poznać więcej szczegółów i rozsądnie zaplanować swoją przyszłość.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz