Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto uczyć się języka francuskiego?

Dlaczego warto uczyć się języka francuskiego?

Język miłości, słodkich croissantów oraz pokazów mody – inaczej język francuski. Niegdyś lingua franca, dziś ustąpił miejsca angielskiemu, hiszpańskiemu i chińskiemu pod względem liczby ludzi posługujących się danym językiem, a jednak nadal stanowi trzeci najczęściej studiowany język obcy na świecie. Na czym polega tajemnica uroku francuskiego? Czy rzeczywiście warto się go uczyć?

Języki obce a rynek pracy

Nie od dziś ludzie uczą się języków obcych. Dla niektórych to przykry obowiązek, dla innych przyjemność, jednak większość ludzi przyznaje, że znajomość choć jednego języka poza ojczystym to obecnie konieczność na rynku pracy. Umiejętność płynnego posługiwania się dwoma językami obcymi to znaczący atut, a pracodawcy przychylnym okiem patrzą zwłaszcza na francuski i niemiecki. O ile język naszych zachodnich sąsiadów wydaje się dość oczywistym wyborem przez wzgląd częste kontakty handlowe z Niemcami, warto też zastanowić się nad zaletami języka z kraju nad Sekwaną.

Ważny gracz wśród języków

Francuski uważany jest za jeden z pięciu najważniejszych języków Unii Europejskiej. W końcu w Brukseli, siedzibie najważniejszych instytucji UE, większość ludzi posługuje się właśnie francuskim, a ponadto stanowi on język urzędowy jednego z największych krajów we wspólnocie oraz aż 43 innych państw! Nauka francuskiego jest więc po prostu opłacalna –  dogadasz się w nim z mieszkańcami Belgii, Szwajcarii, Luksemburga, Monako, Kanady, Maroko oraz wielu innych krajów Afryki, a nawet Azji. W sumie biegle posługuje się nim aż 270 milionów użytkowników.

Język ten otwiera też wiele drzwi do innych kręgów niż biznesowe czy dyplomatyczne – od setek lat uznawany jest bowiem za język świata mody, kuchni i sztuki. Tysiące aspirujących artystów codziennie odwiedza Luwr, aby szkicować najważniejsze dzieła wielkich geniuszów sztuki, a francuska kuchnia zachwyca podniebienia największych krytyków kulinarnych. Całe rzesze sławnych projektantów pochodzą właśnie z Francji, a Paryż to niekwestionowana stolica mody i dobrego smaku nie tylko w skali Europy, ale i całego świata. Nawet największy laik słyszał o Chanel czy Yves Saint Laurent. Faktów nie da się podważyć – mimo że angielski podbił świat nauki, język francuski nadal króluje w dziedzinach wymagających artystycznej duszy.

Przepiękne brzmienie, którego można słuchać bez końca

Rozpoczęcie nauki języka francuskiego to doskonała decyzja zarówno ze względu na możliwość rozwoju kariery zawodowej, jak i poszerzenia horyzontów w świecie kultury i sztuki. Jednak równie ważnym argumentem, dla którego warto się go uczyć, jest  po prostu niezaprzeczalny urok tego języka.

Polacy od zawsze lubili brzmienie języka francuskiego. – wypowiada się językoznawca ze szkoły językowej Francuski na miarę Niektóre zwroty, takie jak faux pax, voilà czy tête-à-tête, na stałe przeniknęły do naszego języka i nawet nie zauważamy, jak często ich używamy w mowie codziennej.

Miękkie „r” i melodyjny akcent sprawiają, że przyjemnie się go słucha, nawet jeśli trudno za pierwszym razem powtórzyć niektóre zbitki głosek. Nie bez powodu nazywa się go językiem miłości – niejedno serce zabiło mocniej na dźwięk słów z francuskim akcentem szeptanych na ekranie. Marion Cotillard, Vincent Cassel, Léa Seydoux czy Juliette Binoche wzbudzają zachwyt i zazdrość wśród przedstawicieli obu płci, a słuchanie Céline Dion bądź Garou nigdy się nie nudzi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz