Materiał Partnera

Dlaczego warto stosować farby strukturalne?

Dlaczego warto stosować farby strukturalne?

Przy okazji remontu mieszkania, zamiast po prostu odświeżyć wnętrze, warto zastanowić się nad nowymi rozwiązaniami, które odmienią nasz dom w prosty sposób. Zaletą farb strukturalnych jest to, że możemy nałożyć je na każdy rodzaj powierzchni, a przygotowanie pod nie ścian nie wymaga wiele pracy. Zastanówmy się więc, jakie korzyści niosą one ze sobą?

Właściwości farby strukturalnej

Farba strukturalna wykorzystywana jest do malowania wnętrz – korytarzy i przedpokoi, klatek schodowych, wybranej ściany w salonie lub jako wykończenie kominka. Łączy w sobie cechy farby i tynku. Nakłada się ją tak samo, jak tradycyjne farby, jednak wygląda jak farby na tynku strukturalnym.

Jej głównym przeznaczeniem jest dekoracyjność – dlatego malowanie odbywa się tylko na wybranych elementach wnętrza.

Przygotowanie podłoża

Dekoracyjny efekt tych farb uzyskujemy poprzez stosowanie wypełniaczy o różnym uziarnieniu – o uzyskanej fakturze decydują zastosowane proporcje. Możemy więc zająć się tym sami, jednak najlepszym wyjściem będzie powierzenie malowania strukturalnego doświadczonej firmie remontowej. Zająć się tym może firma Artyzm prowadząca usługi remontowo-budowlane. Prześledźmy jednak kolejne etapy malowania farbą strukturalną.

Przed malowaniem ścian należy je wyczyścić z kurzu i tłuszczu. Możemy zrobić to za pomocą wody z płynem do mycia naczyń. Kiedy tak wyczyszczona ściana wyschnie, powinniśmy pokryć ją preparatem gruntującym. Ten musi być dopasowany do rodzaju farby strukturalnej, której używamy. Dzięki temu nowa farba będzie się mocno trzymać.

Dużą zaletą farb strukturalnych jest to, że nie wymagają one naprawiania drobnych ubytków – wyrównywanie ścian jest wymagane jedynie w przypadku naprawdę poważnych uszkodzeń.

Nakładanie farby

Farbę strukturalną nakładamy za pomocą różnych narzędzi, które będą przydatne do stworzenia na ścianie zaplanowanego wzoru. Znajdą się wśród nich szczotki, wałki i gąbki.

Po wymieszaniu farby w odpowiednich proporcjach można przystąpić do jej nakładania – równomiernie na całej powierzchni i to jednym pociągnięciem, by uzyskać jednolitą fakturę. Gdy to już będzie zrobione, można puścić wodze fantazji i stworzyć wzór, jaki chcemy. Musimy to wykonać, zanim farba wyschnie.

Malując farbą strukturalną, pamiętajmy, że nie można ich stosować w pomieszczeniach, gdzie temperatura jest niższa niż 8 stopni Celsjusza, a samą farbę należy co jakiś czas energicznie mieszać, by wypełniacz nie osadził się na dnie. Farba twardnieje już po ośmiu godzinach, jednak schnąć może nawet dwie doby.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz