Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto słuchać muzyki z płyt analogowych?

Dlaczego warto słuchać muzyki z płyt analogowych?

Płyty gramofonowe cieszą się sporym zainteresowaniem wśród melomanów. Choć odtwarzanie za ich pomocą muzyki jest znacznie mniej wygodne, niż np. z użyciem niewielkich rozmiarów smartfonu czy nowoczesnego sprzętu audio, to jednak właśnie tego typu fizyczny nośnik ma wielu zwolenników. Co konkretnie na to wpływa i dlaczego nadal warto kupować płyty analogowe?

Niepowtarzalne brzmienie płyt winylowych

Odsłuchując utwory ulubionych wykonawców, chcemy uzyskać dźwięk w najczystszej możliwej postaci. Gwarantują to nowoczesne formaty cyfrowe nagrywanej muzyki, które nie występowały w przypadku płyt gramofonowych. Jest to nośnik fizyczny, na którym poszczególne dźwięki zapisuje się na charakterystycznym rowku wytłoczonym na powierzchni płyty. Sprawia to, że najczęściej zaledwie po kilku odsłuchach jakość nagrania spada, co z kolei objawia się typowymi szumami i trzaskami.

Czy jednak stanowi to znaczącą przeszkodę dla melomanów? Wręcz przeciwnie – wielu z nich uważa dodatkowe dźwięki za element niepowtarzalnego klimatu podczas odtwarzania muzyki z płyt analogowych. Co ciekawe, większości zakłóceń można się jednak pozbyć. W tym celu wykorzystuje się specjalne myjki do płyt, które oferowane są w sprawdzonych sklepach muzycznych. Na rynku dostępnych jest kilka modeli:

  • myjki typu Knosti lub Analogis, w których płyta poddawana jest kąpieli, a brud usuwany jest za pomocą przylegających do powierzchni płyty szczoteczek;
  • myjki ultradźwiękowe – płyta również jest zanurzona w kąpieli, ale wanienka jest wprawiana w drgania, przez które cząsteczki wody uderzają o powierzchnię płyty, powodując usunięcie wbitych w rowki drobnych cząsteczek i nieczystości;
  • myjki odsysające – często w formie przypominającej gramofon. Na obracającą się na talerzu czyszczarki płytę przykładane jest ramię, które jest wydrążone w środku. Ramię to jest połączone z silnikiem na podobnej zasadzie, jak ma to miejsce w odkurzaczu. Przykładając ramię do powierzchni płyty, wytwarzamy podciśnienie, które powoduje zassanie nieczystości do specjalnego zbiorniczka.

Jeśli wykorzystujemy do odsłuchu tego typu nośników wysokiej jakości sprawny gramofon, to jakość nagrania nie będzie znacząco odbiegać od najnowszych standardów. Może być nawet lepsza – nierzadko bowiem słuchamy muzyki skompresowanej, która odtwarzana jest w tanich, mających słabe parametry słuchawkach czy głośnikach.

Zalety kupowania płyt gramofonowych

Płyty analogowe odsłuchiwane na gramofonie są najczęściej nośnikiem zapisywanym obustronnie. Oznacza to, że po przesłuchaniu jednej ze stron należy manualnie odwrócić płytę w celu odtworzenia reszty materiału. Wraz z charakterystycznym wyglądem nośnika i wspomnianymi już szumami oraz trzaskami sprawia to, że cały proces dla wielu melomanów staje się wyjątkowym przeżyciem. Zachowując płyty analogowe w kolekcji, dajemy też możliwość obcowania z przeszłością obecnym pokoleniom.

Gdzie jednak nabyć tego typu nośniki z naszą ulubioną muzyką? Należy wybrać sprawdzony sklep, który zajmuje się sprzedażą płyt analogowych. Jednym z takich punktów jest Muzyczny Strych znajdujący się w Gdańsku – szeroki asortyment obejmuje płyty z nagraniami wielu wykonawców, zarówno krajowych, jak i artystów z całego świata. Niekiedy też analogowy nośnik staje się swego rodzaju inwestycją. Jego wartość może znacząco wzrosnąć wraz z upływem lat. Warto zatem kultywować tradycję oraz charakterystyczny rytuał słuchania muzyki z płyt gramofonowych – to z pewnością ciekawe doświadczenie, które daje możliwość odsłuchania ulubionych utworów w wysokiej jakości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz