Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto przekazywać do skupów złom stalowy?

Dlaczego warto przekazywać do skupów złom stalowy?

Stal to materiał, który charakteryzuje się wysoką podatnością na recykling. W procesie ponownego wykorzystania tego surowca zachowuje on wszystkie swoje właściwości. Stal wyróżnia się nieprzeciętną wytrzymałością i trwałością, dlatego też stosowana jest w wielu branżach przemysłowych. Zapotrzebowanie na ten materiał wzrasta, a wyprodukowanie go od podstaw jest dość kosztownym przedsięwzięciem. Z tego też względu powinniśmy zadbać o to, by złom stalowy był w jak największej części poddawany powtórnej obróbce. Jakie odpady ze stali można spieniężyć w skupie złomu?

Do czego wykorzystywana jest stal?

Jak już wspomniano – stal wykorzystywana jest w wielu dziedzinach współczesnego przemysłu. Stosuje się ją również w budownictwie. Materiał ten służy do produkcji profili konstrukcyjnych i kształtowników, które podtrzymują i wzmacniają struktury budowlane. Ze stali wykonuje się także obudowy i kadłuby różnorodnych maszyn i urządzeń. Surowiec ten stosowany jest też do wyrobu karoserii samochodowej, wiatraków do elektrowni wiatrowych i platform morskich. Wykorzystanie stali jest tak wszechstronne, że podanie wszystkich przykładów byłoby praktycznie niemożliwe. Z tego też względu jej recykling jest tak istotny. To doskonały sposób na oszczędność wody, energii i materiałów, które potrzebne są do produkcji stali.

Jaki złom stalowy można oddać do skupu?     

Jak informuje przedstawiciel z firmy Pakbud – do recyklingu najlepiej nadają się blachy stalowe, które zostały wcześniej oczyszczone z wszelkich zabrudzeń. Do skupów oddawać można także stare grzejniki, garnki i żaluzje. Przyjmowane są również konstrukcje stalowe, uszkodzone maszyny, a także odpady, które powstały w wyniku obróbki stali lub jej wytwarzania. Jakie odpady nie nadają się do recyklingu?

Do recyklingu wyrobów stalowych nie nadają się puszki po olejach, farbach i innych chemikaliach. Nie powinniśmy oddawać do skupu także opakowań, w których wcześniej znajdowały się niebezpieczne substancje.

W jaki sposób odzyskuje się stal z odpadów?

W chwili obecnej wykorzystywane są dwie metody odzyskiwania stali z odpadów. Jedną z nich jest spalanie, które ułatwia pozyskanie surowca z nieposegregowanych odpadów. Metal wyłapywany jest z popiołów magnetycznie, a następnie przekazuje się go do huty, gdzie zostaje przetopiony. Druga metoda polega na odcynowaniu złomu stalowego, co jest procesem bardziej skomplikowanym pod względem technologicznym. Warto wspomnieć, że recykling złomu stalowego wiąże się z wytwarzaniem mineralnych produktów ubocznych. Nie lądują one jednak na śmietniku, a służą np. do budowy dróg (żużel stalowniczy).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz