Dlaczego warto pojechać do Karpacza?

Dlaczego warto pojechać do Karpacza?

Wybierasz się na wakacje w Karkonosze? Odwiedź Karpacz! To miejsce zachwyca zarówno dorosłych turystów jak i najmłodszych podróżników. Zobacz kościółek Wang, wejdź na Śnieżkę i przeżyj niesamowitą przygodę w Western City. Podpowiadamy, dlaczego warto pojechać na urlop do Karpacza. Jesteśmy pewni, że nie będziesz żałować tej decyzji!

Żeby pochodzić po górach

Będąc na wakacjach w Karpaczu, możemy wybrać się na górską wycieczkę, podziwiać wodospady czy niesamowite twory skalne. Najwyższym wzniesieniem Karkonoszy jest Śnieżka, wznosząca się na wysokość 1603 m.n.p.m. Ta góra od lat przyciąga uwagę turystów swoją sylwetką i zmieniającymi się warunkami pogodowymi. Na jej szczycie panuje klimat podobny do tego za kołem podbiegunowym, dzięki czemu na zboczach rozwinęła się roślinność alpejska. Na szczycie Śnieżki zwiedzić możemy obserwatorium meteorologiczne, w którym znajduje się ekspozycja urządzeń meteorologicznych.

Atrakcje Karpacza to również niesamowite formacje skalne. Na uwagę zasługują między innymi Pielgrzymy, na które natknąć można się na wysokości 1204 m.n.p.m we wschodniej części Śląskiego Grzbietu. Wysokość skał dochodzi do 25 metrów, formacja składa się z trzech grup skalnych i wielu pojedynczych bloków. Aby je zobaczyć, możemy wybrać się na spacer ze świątyni Wang przez Polanę. Między schroniskami turystycznymi Odrodzenie i Dom Śląski znajduje się z kolei formacja skalna Słonecznik o wysokości około 12 m.

Jednym z najbardziej magicznych miejsc w Karpaczu jest Dziki Wodospad znajdujący się powyżej hotelu „Biały Jar”, na rzece Łomnicy. Źródło strumienia wypływa z wysokości 1407 m.n.p.m. Dziki wodospad zachwyca zarówno latem, otoczony przez zielone korony drzew, jak i zimą, gdy zdobią go fantazyjne formy lodowe i ośnieżone drzewa. Około 200 m niżej znajduje się też największy sudecki marmit – Studzienka, obecnie nieco zapomniany.

Karkonosze

Żeby odwiedzić muzem

Chociaż większość turystów przyjeżdża do Karpacza, aby obcować z naturą, warto pamiętać, że miasto oferuje również ciekawe muzea. Wizyta w jednym z nich może być świetnym pomysłem, kiedy pogoda za oknem nie dopisze. Jednym z nich jest Muzeum Zabawek, w którym znajduje się unikalna w skali światowej kolekcja lalek i zabawek. Zbiór ten liczy ponad 2,5 tys. eksponatów powstałych na przestrzeni 200 lat. Muzeum znajduje się przy ul. Kolejowej 3. Koszt biletu ulgowego to 5 zł.

Dla fanów sportu dobrą propozycją będą odwiedziny w Muzeum Sportu i Turystyki. W placówce można zobaczyć między innymi ekspozycję nart, począwszy od nart XIX-wiecznych, do lat.50 XX wieku. Znajdziemy tam również sanie rogate, charakterystyczne dla tego regionu za czasów niemieckich, unikalny bobslej z przełomu XIX i XX wieku a także unikalną kolekcję związaną z laborantami karkonoskimi, w skład której wchodzą m.in. korzeń mandragory, kotły z ziołami i flakoniki.

Dzieci z pewnością ucieszy wizyta w Muzeum Techniki i Budowli Z Klocków Lego, w którym znajduje się 9 sal tematycznych z makietami wykonanymi z klocków lego. Są to między innymi makiety z serii Atlantis, Star Wars, Technic czy City. Ciekawostką jest fakt, że poszczególne elementy makiety można samodzielnie wprawić w ruch.

Żeby zwiedzić piękne zabytki

Zwiedzając zabytki Karpacza, nie możesz pominąć Świątyni Wang. Ten zbudowany na przełomie XII i XIII wieku kościółek pochodzący z południowej Norwegii został kupiony przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Za namową hrabiny von Reden król podarował świątynię ówczesnej gminie Bruckenberg – obecnie Karpaczowi Górnemu. W środku można oglądać oryginalne rzeźby smoków, wikingów czy Chrystusa.

W okolicach Karpacza na uwagę zasługuje również pałac Wojanów, w którym obecnie znajduje się kompleks hotelowo-konferencyjny. Ta trójkondygnacyjna budowla wybudowana na planie prostokąta dzięki okrągłym wieżom wygląda jak zamek z bajki. Pałac otoczony jest pięknym parkiem krajobrazowym, który co roku jest chętnie odwiedzany przez turystów i nowożeńców.

Karpacz to również doskonałe miejsce wypadowe do zwiedzania Doliny Pałaców i Ogrodów – obszaru położonego w Kotlinie Jeleniogórskiej, na którym znajduje się niemal 30 obiektów architektury świeckiej. To właśnie tutaj swoje siedziby miały takie rody jak Habsburgowie, Hohenzollernowie, Czartoryscy czy Radziwiłłowie. Można tutaj podziwiać m.in. pałac w Bukowcu, Pałac Schaffgotschów w Cieplicach, zamek Chojnik w Sobieszowie czy pałac w Wojanowie.

kościół Wang

Żeby wybrać się do parku rozrywki

Jeśli wybierasz się na urlop razem z dziećmi, koniecznie musicie odwiedzić jeden z parków tematycznych. W okolicach Karpacza mieści się między innymi Park Miniatur Budowle Świata, w którym zostało przedstawionych 28 modeli budowli z całego świata. Możemy tutaj znaleźć miniaturową Wieżę Eiffla, Statue Wolności czy Biały Dom.

Najmłodszym z pewnością spodoba się również Western City – park rozrywki mieszczący się w Ściegnach koło Karpacza. Na zwiedzających to miejsce czekają takie atrakcje jak pokazy tańca indiańskiego, nauka rzucania lassem, płukanie złota, inscenizowany pojedynek rewolwerowców, mini zoo czy nauka jazdy konnej w stylu western.

W Szklarskiej Porębie, niedaleko Karpacza, znajduje się Park Dinozaurów. Na ścieżce edukacyjnej możemy znaleźć olbrzymie podobizny dinozaurów wykonane w skali 1:1. Na dzieci czekają tutaj również inne atrakcje – park linowy, paintball, galeria iluzji, kolejka Flinstonów, kino 6D oraz wioska indiańska. Jeśli planujesz kilkudniowy urlop w Karpaczu, warto odwiedzić również położone w okolicy Szklarskiej Poręby wodospady.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (4)
2.5
Komentarze
Dodaj komentarz