Materiał Partnera

Dlaczego warto odwiedzać muzea w wolnym czasie?

Dlaczego warto odwiedzać muzea w wolnym czasie?

Muzea odgrywają istotną rolę w aspekcie edukacji, szczególnie historycznej. Coraz więcej placówek otwiera się na najmłodszych odwiedzających, proponując program zwiedzania w formie atrakcyjnych zabaw. Niemniej jednak ważną funkcję pełnią także muzea będące miejscami pamięci i świadectwami tamtejszych czasów. Są one cenną lekcją, która nie tylko poszerza horyzonty wiedzy, ale także uczy empatii, jak również szacunku.

Historia jak żywa

Oczywiście w dzisiejszych czasach wiedzę o przeszłości można czerpać, nie wychodząc z domu lub w każdym innym miejscu z Internetu. Nic jednak nie zastąpi bezpośredniego obcowania z historią i jej materialnymi pozostałościami. Oglądanie eksponatów umożliwia dostrzeżenie detali, których nie uchwycą nawet najlepiej wykonane zdjęcia. Ponadto pozwala to lepiej zrozumieć zamierzchłe czasy, ówczesny sposób życia i postępowania poszczególnych postaci. Zwiedzanie muzeów z różnych epok, a także o odmiennych tematykach pozwala o wiele szczegółowiej poszerzyć wiedzę, a w niektórych przypadkach wzbudzić zainteresowanie bardziej aniżeli suche, książkowe fakty. Nie da się ukryć, że na przykład wizyty w muzeach poświęconych II wojnie światowej wzbudzają emocje i uczą szacunku oraz empatii.

Poszerzanie horyzontów

Poza zdobywaniem nowej wiedzy, pogłębiamy swoje zainteresowania. Muzea potrafią zawsze zaskakiwać czymś nowym. Ponadto bardzo często poza stałą ekspozycją, znajdują się także wystawy sezonowe, które nierzadko zawierają niepowtarzalne oraz rzadkie eksponaty. Warto również wspomnieć, że przewodnicy, mający ogromną wiedzę potrafią w niezwykle interesujący sposób przedstawiać dotychczas nieznane nam fakty historyczne. Niektóre muzea to rozrywka, jak również edukacja w jednym. Taka wizyta to sposób na przełamanie codziennej rutyny, a także sposób na pozyskanie nowych doświadczeń. Nie da się ukryć, że muzealne wycieczki ubogacają nas przede wszystkim wewnętrznie i mogą później stanowić wartościowy temat do rozmów z rodziną oraz przyjaciółmi.

Wartościowa edukacja

Muzea nie są miejsce przeznaczone wyłącznie dla dorosłych odbiorców. Coraz więcej tego rodzaju instytucji kulturalnych otwiera się na najmłodszych, oferując naukę poprzez zabawę. Należy po prostu dobrać charakter wystawy i placówki do wieku zwiedzających. Dla starszych dzieci w wieku szkolnym (szósta klasa szkoły podstawowej i wyżej) odpowiednim miejscem będzie na przykład Muzeum Gross-Rosen znajdujące się w Rogoźnicy na terenach poobozowych z czasów II wojny światowej. Tego rodzaju wycieczka będzie stanowić wartościowe uzupełnienie lekcji historii przeprowadzonej w ramach zajęć w szkole. To sposób nie tylko na edukację w zakresie wiedzy, ale również zachowania odpowiednich postaw w miejscach pamięci.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz