Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto mierzyć drgania maszyn i urządzeń?

Dlaczego warto mierzyć drgania maszyn i urządzeń?
Maszyny i urządzenia w czasie pracy są narażone na bardzo silne drgania. Pomiar i analiza tych drgań może nam bardzo wiele powiedzieć na temat stanu technicznego maszyn. Jakie korzyści dla przedsiębiorstwa mogą z tego wypłynąć?

Planowanie napraw

Niespodziewana, nagła awaria urządzenia to jeden z najgorszych scenariuszy, jaki może wydarzyć się w przedsiębiorstwie. Sytuacje takie wymagają szybkiego podejmowania działań zaradczych, a jak wiadomo – pośpiech nie zawsze idzie w parze ze skutecznością. Ponadto koszty napraw po awarii często wielokrotnie przekraczają koszty planowanych napraw i remontów, ponieważ mamy w tej sytuacji do czynienia ze znacznie szerszym zakresem uszkodzeń.

Dlatego dobrze jest zawczasu wiedzieć, jaki jest stan techniczny danych urządzeń – radzi przedstawiciel firmy MBJ Electronics, specjalizującej się w produkcji profesjonalnych mierników drgań - które z nich wymagają napraw, wymiany określonych części i na tej podstawie stworzyć harmonogram napraw. Pozwoli to łagodnie dostosować pracę przedsiębiorstwa i uniknąć nieoczekiwanych sytuacji.

Dłuższe okresy między remontami

Okresowe remonty maszyn i urządzeń niosą za sobą koszty. Chodzi nie tylko o koszty wykonania takiej naprawy oraz użytych do tego części i materiałów – zepsuta maszyna po prostu nie generuje żadnego zysku, a jeśli nie ma zysku, to oznacza, że przedsiębiorstwo ponosi finansową stratę. Prowadzenie gospodarki remontowej bazującej na diagnozowaniu stanu maszyny w oparciu o pomiar drgań umożliwia wydłużenie okresu między remontami i pozwala zminimalizować koszty prowadzenia działalności.

Wyższa sprawność maszyn

Kontrola drgań pracujących maszyn pozwala podnieść ich sprawność, co również przekłada się w znaczący sposób na wyniki finansowe przedsiębiorstwa, a także unikać powszechnych przyczyn awarii urządzeń.

Większe bezpieczeństwo i komfort pracy

Wydajność i sprawność techniczna urządzeń posiadających wirujące elementy może mieć znaczący wpływ na bezpieczeństwo oraz komfort osób pracujących przy nich. Dobrym przykładem jest wentylacja, która stanowi jedną z podstawowych instalacji wewnętrznych każdego obiektu przemysłowego. Zadaniem wentylacji jest odprowadzanie nadmiaru wilgoci oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu bądź rozcieńczanie ich poprzez wtłaczanie do środka czystego powietrza z zewnątrz. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ stężenie zanieczyszczeń przekraczające ustalone normy w istotny sposób zagraża zdrowiu pracowników, sprzyja rozwojowi poważnych chorób układu oddechowego, a także sprawia, że praca staje się niekomfortowa. Od układu wentylacji wymagana jest wysoka sprawność i bezawaryjność przez cały czas – można to osiągnąć dzięki regularnemu kontrolowaniu drgań łożysk wentylatorów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz