Dlaczego warto leczyć zęby mleczne?

Dlaczego warto leczyć zęby mleczne?

Chyba nie ma wątpliwości, że o zęby stałe trzeba dbać. A co z leczeniem zębów u dzieci? Rolą rodziców jest niedopuszczenie do rozwoju próchnicy u najmłodszych. Zapoznaj się zabiegami profilaktycznymi, które wzmocnią szkliwo zębów mlecznych.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Obowiązkowe leczenie zębów mlecznych

Niestety wciąż zdarzają się przypadki, gdy rodzice bagatelizują problem zepsutych zębów u dziecka. Niektórzy twierdzą, że mleczaki i tak wypadną, więc nie ma sensu ich leczyć i narażać dziecko na zbędny stres. Tymczasem próchnica zębów mlecznych skutkuje rozwojem próchnicy w przyszłości, gdy pojawią się już zęby stałe.

Trzeba pamiętać, że mleczaki są zdecydowanie mniej zmineralizowane niż zęby stałe, dlatego częściej dotyka je próchnica. Dentyści alarmują, że dzieci, którym zbyt wcześnie wypadają zęby mleczne, mogą mieć poważne problemy ze zgryzem, ponieważ brak zębów skutkuje nieprawidłowym rozwojem szczęki i żuchwy. W takich przypadkach aparat ortodontyczny jest niezbędny, by korygować wady zgryzu, a przecież można tego uniknąć.

Pierwsza wizyta – kiedy z dzieckiem do dentysty?

Na pierwszą wizytę rodzice powinni wybrać się, gdy dziecko skończy 6 miesięcy. Wtedy pojawiają się pierwsze zęby. Stomatolog dziecięcy przeprowadzi instruktaż higieny jamy ustnej oraz doradzi, jak prawidłowo dbać o dziąsła i jak pomóc dziecku w czasie ząbkowania. Dopóki dziecko jest karmione mlekiem matki, nie ma obawy o rozwój próchnicy, natomiast gdy zostaną wprowadzone np. zupy czy owoce, należy rozpocząć delikatne oczyszczanie dziąseł. Dentyści przypominają, kiedy wypadają mleczaki – mleczne zęby zaczynają wypadać, gdy dziecko skończy 5 lat, ale zdarza się, że dzieci tracą pierwsze zęby dopiero w wieku 8 lat. Ostatnie mleczne zęby wypadają u trzynastolatków.   

Jak dbać o zęby mleczne?

Gdy dziecko skończy 2-3 lata, już wtedy warto wybrać się na profesjonalne zabiegi stomatologiczne, które są bezbolesne i pozwolą dziecku oswoić się z lekarzem. Zabiegi profilaktyczne to dobra okazja do odbycia wizyty adaptacyjnej w gabinecie stomatologicznym.

Lakowanie zębów – lakowanie świeżo wyrżniętych zębów to gwarancja, że szybko nie zostaną one zajęte przez próchnicę. Stomatolog uszczelnia naturalne bruzdy za pomocą specjalnego lakieru. Pokrycie wszelkich zagłębień sprawia, że gładka powierzchnia zębów jest łatwiejsza w czyszczeniu, dlatego w szczelinach nie osiadają resztki pokarmu.

Lakierowanie zębów – zabieg pozwala zredukować bakterie wytwarzające kwasy, które przyczyniają się do osłabienia szkliwa. Lakierowanie zębów mlecznych jest zabiegiem dostarczającym odpowiednią dawkę fluoru. Dentysta nakłada na oczyszczoną powierzchnię zębów specjalistyczny lakier.

Lapisowanie – wykonuje się je np. w przypadku tak zwanej próchnicy butelkowej. Dentysta za pomocą małego pędzelka nakłada roztwór azotanu srebra (może to być również chlorek cynku), który ma za zadanie zahamować rozwój próchnicy. Lakowanie zębów mlecznych pozwala uniknąć przeniesienia próchnicy na sąsiednie zęby.

Ozonowanie zębów to zabieg przeciwdziałający próchnicy, który jest bezpieczny i bezbolesny. Ozon wykazuje działanie bakteriobójcze, dlatego ozonowanie zębów mlecznych to skuteczna metoda, by pozostały zdrowe. Ozonowanie zębów u dzieci polega na aplikacji za pomocą ozonatora gazu, który działa remineralizująco i wzmacnia szkliwo.

Dziecko u dentysty – jak zachęcić do wizyty?

Jeśli już pojawiła się próchnica, leczenie zębów mlecznych jest nieuniknione. By zminimalizować stres, dentyści sięgają po rozmaite metody niwelujące ból. W ofercie gabinetów znajdziemy gaz rozweselający, kolorowe plomby dla dzieci, a także smakowe żele znieczulające. Bajki wyświetlane w trakcie wizyty odwracają uwagę najmłodszych od zabiegu i pozwalają się odprężyć. Najważniejsze jest jednak to, by rodzice pamiętali o profilaktyce i nie dopuścili do rozwoju próchnicy. Ekstrakcja zęba mlecznego powinna być ostatecznością.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz