Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto kolekcjonować płyty winylowe?

Dlaczego warto kolekcjonować płyty winylowe?

Popularność muzycznych platform streamingowych mocno wpłynęła na sprzedaż fizycznych płyt. Wiele osób nie odczuwa potrzeby, by kupić album ulubionego wokalisty, skoro za niewielką opłatą może mieć nieograniczony dostęp do całej dyskografii wybranego artysty. Co ciekawe, spadek sprzedaży nie dotyczy płyt winylowych, które przeżywają obecnie swój renesans. Sięgają po nie zarówno młodzi, jak i dojrzali melomani. Co takiego jest w winylach, że gros osób pragnie je kolekcjonować? Dlaczego warto to robić?

Dotyk historii

Płyta winylowa jest pierwotnym, naturalnym dla wielu gatunków muzycznych nośnikiem. To właśnie na niej zapisane zostały pierwsze jazzowe i bluesowe dźwięki, które do dziś koją zmysły wytrawnych słuchaczy. Płyt gramofonowych używano od końca XIX wieku aż do lat 80. ubiegłego stulecia. Przez ten czas na karatach historii zapisało się wielu utalentowanych muzyków, których sława rozbrzmiewa po dziś dzień – Eric Clapton, Jimi Hendrix, Tina Turner czy Madonna. Trzymając w dłoniach płytę winylową, możemy dosłownie dotknąć historii. Większość winyli dostępnych na rynku to płyty używane, które niegdyś uprzyjemniały wieczory niezliczonej liczbie osób. Współcześni artyści również coraz częściej decydują się na sprzedaż winyli w wersji limitowanej. Mają bowiem nadzieję, że za kilkadziesiąt lat ich płyty odsłuchiwane będą z takim samym pietyzmem jak gramofonowe albumy grupy Pink Floyd czy Deep Purple.

Świetne brzmienie

Jak informuje przedstawiciel internetowego sklepu z winylami „Muzyczny Strych” – płyty gramofonowe brzmią lepiej niż płyty CD czy muzyka odtwarzana z platformy streamingowej. Gramofon wydobywa ze ścieżki dźwiękowej to, czego nie da się usłyszeć w żaden inny sposób. Być może jest to związane z większą uważnością słuchacza, celebracją chwili. A być może odpowiada za to stara technologia nagrywania dźwięków, w której nie było miejsca na bylejakość i płyciznę. Co więcej, brzmienie płyty gramofonowej zmienia się w zależności od sprzętu, na którym jest ona odtwarzana. Daje to wiele możliwości eksponowania dźwięków, a co za tym idzie – odkrywania ulubionego utworu za każdym razem na nowo.

Piękno albumu i inwestycja na przyszłość

Albumy winylowe są eleganckie i ponadczasowo piękne. To nie tylko dźwięk zaklęty w czarnej płycie, ale też wielkoformatowy obraz, który często przemawia do słuchacza symbolami, dając mu zapowiedź tego, co znajdzie w utworach. Całość uzupełnia specyficzny zapach, który niektórzy melomani określają jako uzależniający. Winyle znakomicie prezentują się na półkach, zwracając uwagę na muzyczną pasję swojego właściciela. Płyty gramofonowe, szczególnie te znanych i cenionych artystów, mogą osiągać astronomiczne kwoty na aukcjach. Dlatego też niektórzy kolekcjonerzy traktują je jako pewnego rodzaju lokatę kapitału, która może wysoko zaprocentować w przyszłości. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz