Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto formować drzewa i krzewy?

Dlaczego warto formować drzewa i krzewy?

Starannie przystrzyżone drzewa i krzewy stanowią wspaniałą dekorację każdego ogrodu. Jednak nadawanie roślinom określonego kształtu jest zadaniem trudnym i wymagającym doświadczenia. Potrzebny jest także specjalistyczny sprzęt oraz choćby podstawowa wiedza z zakresu botaniki i ogrodnictwa. Utalentowany profesjonalista zwykły krzew przemieni w geometryczną figurę czy przyciągający uwagę kształt. Dlaczego warto skorzystać z jego usług?

W jakich ogrodach można spotkać rośliny formowane?

Zdecydowana większość osób, które posiadają kawałek gruntu wokół domu, decyduje się na aranżację ogrodu. Poniekąd stanowi on wizytówkę parceli, nic więc dziwnego w tym, że pragniemy, by prezentował się jak najlepiej. Ogród jest również miejscem relaksu i placem zabaw dla dzieci. Często organizowane są w nim przyjacielskie lub rodzinne spotkania, jeśli tylko pozwala na to pogoda. Formowane rośliny przyciągają wzrok i ozdabiają przestrzeń wokół domu. Najczęściej możemy spotkać je w ogrodach minimalistycznych, japońskich, nowoczesnych czy rustykalnych.

Zawodowcy, tacy jak pan Damian Wachciński, który świadczy usługi ogrodnicze na terenie Szczecina, znają wiele technik formowania roślin. Zazwyczaj drzewom i krzewom nadaje się geometryczne kształty, które doskonale pasują do otoczenia. Rośliny formuje się na kształt stożków, kul czy spirali. Odpowiednio przycięte drzewa i krzewy mogą tworzyć szpalery i boskiety, charakterystyczne dla ogrodów francuskich.

Jakie rośliny można formować?

Formowanie roślin jest procesem długotrwałym. Bywa, że na satysfakcjonujący efekt prac trzeba poczekać nawet kilka lat. Mniej cierpliwi wielbiciele tej sztuki mogą nabyć w sklepach ogrodniczych już gotowe i fantazyjnie przycięte drzewa i krzewy, które wystarczy tylko posadzić na działce i pielęgnować zgodnie z zaleceniami plantatora.

Pozostaje tylko pytanie, czy wszystkie gatunki zielone mogą być formowane? Przycinać można zarówno odmiany liściaste, jak i iglaste. Wśród tych pierwszych możemy wymienić bukszpan, graba pospolitego, laurowiśnię wschodnią, ostrokrzew kolczasty czy wierzbę purpurową. Jeżeli zaś chodzi o drzewa i krzewy iglaste, to formowanie doskonale znosi: modrzew, żywotnik zachodni, sosna czarna, cis pośredni i świerk kłujący.

Formowanie roślin, które rosną w naszym ogrodzie, lepiej pozostawić doświadczonemu ogrodnikowi. W wyniku źle zastosowanej techniki przycinania, drzewa i krzewy mogą stać się mniej odporne na choroby oraz ataki szkodników. Jeśli na czas nie wdrożymy odpowiedniej pielęgnacji, rośliny mogą obumrzeć lub ich stan pogorszy się na tyle, że stracą atrakcyjny wygląd.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz