Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto czipować domowe zwierzaki?

Dlaczego warto czipować domowe zwierzaki?

Zabieg czipowania, czyli elektronicznego znakowania zwierząt, już od pewnego czasu cieszy się dużą popularnością. Polega on na wszczepieniu w ciało pupila mikroprocesora z 15-cyfrowym kodem i formułą przypomina wykonanie zastrzyku. Rejestracja czipa w bazie danych pozwoli na szybką identyfikację właściciela – wystarczy przyłożyć specjalny czytnik do miejsca, gdzie wszczepiono urządzenie, by uzyskać informację na jego temat.

Zapobieganie zaginięciom zwierząt

Czipowanie psów oraz kotów to skuteczna metoda zapobiegania ich trwałemu zaginięciu. W przeciwieństwie do obroży z wygrawerowanym adresem właściciela mikroprocesor nie może się zgubić i zawsze pozostaje na swoim miejscu. Odnaleziony przez kogoś i zabrany do weterynarza pupil zostanie bowiem zidentyfikowany. Podobna procedura następuje, jeśli służby porządkowe zabierają zwierzaka do schroniska. Znacznie przyspiesza to poszukiwania domu, do którego powinien wrócić czworonóg. Sam zabieg czipowania pod względem poziomu bólu porównuje się do szczepienia. Nie ma on przy tym żadnego wpływu na stan zdrowia naszego towarzysza. Warto zatem się na niego zdecydować ze względu na poczucie bezpieczeństwa, jakie oferuje. Możemy też na obroży umieścić fakt, że zwierzak został zaczipowany, by znalazca wiedział, jak szukać właściciela.

Należy jednak podkreślić, że czip nie daje możliwości zlokalizowania psa na mapie. Do tego użyć możemy obroży wyposażonych w funkcję GPS. Wszczepiony mikroprocesor zawiera wyłącznie kod, który pozwala zidentyfikować właściciela na podstawie informacji wprowadzonych do bazy danych. W przypadku oddania zaczipowanego psa lub kota innej osobie wystarczy we wspomnianej bazie zmienić dane, co możemy zrobić bezpłatnie. Pamiętać należy również, że nie istnieje jedna wspólna baza danych, dlatego weryfikacja czipa polega na sprawdzeniu każdej z nich.

Paszport dla zwierzęcia i wyjazdy

Inną sytuacją, w której czipowanie staje się nie tylko przydatne, ale również konieczne, jest zagraniczny wyjazd z pupilem. Do tego celu potrzebny nam będzie paszport dla zwierzęcia, a warunkiem jego uzyskania jest właśnie elektroniczne oznakowanie za pomocą mikroprocesora. W dopełnieniu wszystkich formalności pomagają lecznice dla zwierząt, wśród nich Gabinet Weterynaryjny Strażacka w Ożarowie Mazowieckim. Zarówno ten dokument, jak i czip są niezbędne do swobodnego podróżowania w krajach Unii Europejskiej. Również podczas wyjazdów na terenie Polski elektroniczne oznakowanie zwiększy bezpieczeństwo naszego pupila, a w nowym otoczeniu wśród obcych ludzi ryzyko zaginięcia jest większe. Warto zatem mu zapobiegać na wszystkie dostępne nam sposoby.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz