Materiał Partnera

Dlaczego warto chipować zwierzęta?

Dlaczego warto chipować zwierzęta?

Zaginięcie psa czy kota to dla właściciela ogromny ból. Niestety często wiąże się z bezpowrotną stratą pupila, ponieważ trudno jest szukać zwierzaka, który mógł udać się gdziekolwiek. Przeszukiwanie okolicy oraz rozmieszczanie ogłoszeń nie zawsze przynosi efekty. Istnieje jednak prosty sposób, by zagubionego ulubieńca bez problemu odnaleźć. Takim rozwiązaniem jest umieszczanie podskórnych chipów.

Czym jest chipowanie zwierząt?

Chipowanie zwierząt to potoczna nazwa zabiegu implantacji podskórnego mikrochipa. Jego popularność wśród właścicieli psów i kotów nieustannie rośnie, a to za sprawą licznych zalet, które niesie ze sobą to rozwiązanie. Jego głównym przeznaczeniem i powodem, dla którego się na ten zabieg decydujemy, jest pomoc przy identyfikacji zaginionych zwierząt.

Wszczepienie chipa przeprowadza weterynarz. Przed wizytą w gabinecie warto dowiedzieć się, czy placówka, tak jak przasnyski gabinet weterynaryjny Cyryl, oferuje tego rodzaju usługi. Szczegóły zabiegu możemy omówić podczas wizyty kontrolnej u weterynarza, jednak warto wiedzieć już wcześniej, na czym on polega. Proces wszczepiania implantu pod skórę zwierzaka jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Nie istnieją też przeciwwskazania co do jego zastosowania. Zmianie nie ulegnie również późniejsza opieka nad zwierzętami. Mikrochip ma rozmiar ziarna ryżu i umieszczany jest zazwyczaj na karku lub grzbiecie. Może się on nieznacznie przemieszczać pod skórą, dlatego należy zadbać o to, aby został poprawnie wszczepiony.

Zapisana w implancie cyfrowa informacja może zostać odczytana po przyłożeniu czytnika do grzbietu. Jednak aby weryfikacja ta była możliwa, konieczne jest wprowadzenie danych o pupilu do internetowej bazy danych kontaktowych właścicieli zwierząt domowych. Pamiętajmy też, aby na obroży pupila umieścić informację o tym, że jest on chipowany, ponieważ inaczej osoba, która go odnajdzie, może tego nie sprawdzić. Do obroży powinna być przyczepiona również adresówka z danymi kontaktowymi właściciela.

Zalety chipowania zwierząt

Wiemy już, na czym polega chipowanie zwierząt domowych. Teraz warto więc omówić, dlaczego warto poddawać naszych czworonożnych przyjaciół temu zabiegowi. Przede wszystkim daje nam on możliwość znalezienia właściciela błąkającego się psa czy kota o wiele szybciej i skuteczniej niż w przypadku poszukiwań tradycyjną metodą. Dzięki mikrochipom możemy też sprawdzić, czy zwierzę nie zostało skradzione.

Chipowanie znacząco też ułatwia podróżowanie z psem czy kotem. Musimy bowiem poddać je obowiązkowemu chipowaniu, jeśli planujemy wyjeżdżać z nimi za granicę. Obecność informacji o właścicielu w bazie danych powoduje też ograniczenie znęcania się nad zwierzętami, ponieważ w przypadku chipowanych zwierząt właściciele tracą anonimowość.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz