Artykuł sponsorowany

Dlaczego tak ważne jest dbanie o płyny i części eksploatacyjne w aucie? Wyjaśniamy z ekspertem firmy Procar

Dlaczego tak ważne jest dbanie o płyny i części eksploatacyjne w aucie? Wyjaśniamy z ekspertem firmy Procar

Kluczem do długiego i bezawaryjnego korzystania z samochodu jest przede wszystkim regularne dbanie o jego sprawność. Właściciele mają tendencje do zapominania o najbardziej oczywistych rzeczach, jakimi są, chociażby pilnowanie poziomu i wymiana płynów eksploatacyjnych. Z pozoru tak błaha rzecz, ignorowana może łatwo wywołać lawinę kłopotów z działaniem auta. Z tego powodu nie warto pomijać tak ważnych działań dla ogólnej sprawności pojazdu. Więcej na temat płynów eksploatacyjnych przedstawimy w dalszej części artykułu z ekspertem z firmy Procar.

Jaki płyn odpowiada za stan silnika?

Silnik jest odpowiednikiem serca w aucie, dlatego trzeba o niego dbać z wyjątkową szczegółowością. Od jego prawidłowej pracy zależy działanie właściwie całej reszty systemu. Ignorując obowiązek wymiany płynu silnikowego w aucie, ryzykuje się jego zatarciem, które stanowi właściwie prostą drogę do konieczności kosztownej naprawy lub wymiany tej części.

Równie szkodliwy dla silnika jest przestarzały olej, który stracił swoje właściwości, jak i jego niedobór. Brak odpowiedniego smarowania może wywoływać tarcia, a co za tym idzie szybsze zużywanie się poszczególnych części i awarie. Wpływa to również na dźwięk pracy motoru oraz jego osiągi.

Wymiana płynów eksploatacyjnych może być różnie rekomendowana przez poszczególnych producentów, jednak w standardowym wydaniu wymianę oleju silnikowego zaleca się raz na około 15 tysięcy kilometrów, wraz z filtrem, który również musi być regularnie wymieniany, by spełniał swoją funkcję.

Inne istotne płyny eksploatacyjne

Kolejny ważny płyn dla pracy samochodu to ten, który znajdziemy w chłodnicy. Zwykle nie zachodzi potrzeba całkowitej wymiany, a jedynie kontroli i uzupełniania jego ilości. Jest on niezbędny do prawidłowej pracy tej części, co z kolei wpływa na kolejne, a głównie silnik. Co kilka lat warto jednak zlecić kontrolę i ewentualną wymianę, jeśli okaże się, że jego temperatura krzepnięcia wzrosła lub stracił właściwości smarujące.

Nie sposób pominąć także całego układu hamulcowego, którego sprawność odpowiada wyjątkowo mocno za nasze bezpieczeństwo na drodze. Brak odpowiedniej ilości płynu hamulcowego lub jego zły stan, który nie pozwala na prawidłowe wspomaganie układu, może skutkować szybkim psuciem się jego elementów, zaburzeniem bezpieczeństwa i komfortu jazdy, a także pojawieniem się charakterystycznych pisków podczas hamowania. Płyn hamulcowy zaleca się wymieniać co dwa lata.

Wyjaśnia nam ekspert z firmy Procar.

W przypadku oleju w skrzyni biegów duże znaczenie będzie miał fakt, czy jest to model automatyczny, czy manualny. W tym pierwszym najczęściej należy się trzymać zaleceń konkretnego producenta, ponieważ często okazuje się, że płynu nie trzeba wymieniać, a jedynie kontrolować i uzupełniać. W przypadku drugim zaleca się, by robić to raz na około 60 tysięcy kilometrów, jeśli nie zajdzie taka potrzeba wcześniej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz