Artykuł sponsorowany

Dlaczego przy remoncie poddaszy stosuje się suchą zabudowę?

Dlaczego przy remoncie poddaszy stosuje się suchą zabudowę?

Remont strychu w większości przypadków przypomina prace, jakie należy wykonać przy budowie domu od stanu surowego zamkniętego. Ważne jest zatem przygotowanie podłóg, instalacji sanitarnych i elektrycznych, ścianek działowych czy schodów. Przed inwestorem również ciężkie zadanie pełnego wykończenia wnętrz. Adaptacja poddasza to zatem remont wieloetapowy i niosący duże koszty. By je ograniczyć, a także skrócić czas wszystkich robót stosuje się technologię suchej zabudowy. Dlaczego to właśnie na płyty kartonowo gipsowe warto stawiać?

Sucha zabudowa i jej szerokie możliwości projektowe

Technologia suchej zabudowy jest stosunkowo prosta. Składa się ona z płyt K-G mocowanych na profilach aluminiowych. Montaż odbywa się błyskawicznie, a przed ekipą remontową stoi głównie zadanie docinania płyt, modelowania ich kształtów oraz wykańczania ich farbami, tapetami, glazurą czy drewnem. Do minimum ograniczone są zaś prace mokre, co wpływa na znacznie obniżony koszt remontu oraz jego czas. W porównaniu z tradycyjnymi technikami remontowo-budowlanymi można wypracować oszczędność w granicy nawet kilkudziesięciu procent. Inwestor nie musi przy tym rezygnować z wysokiej jakości wykończenia wnętrz. Nie tylko jednak czas i koszty się liczą. Technologia suchej zabudowy ceniona jest ze względu na szerokie możliwości projektowe.

Z płyt K-G tworzy się na poddaszach sufity podwieszane, obudowy skosów, lekkie podłogi jastrychowe do wykończenia, solidne i cienkie ścianki działowe, a także obudowy dla instalacji np. wentylacji czy systemu klimatyzacyjnego. Z płyt można nawet wykonać zabudowy schodów i wnęk. Płyty K-G można zastosować nawet w kuchniach i łazienkach. Wystarczy wybrać materiały hydrofobowe i zabezpieczyć je płynną folią lub inną hydroizolacją. Dowodem na szerokie możliwości projektowe suchej zabudowy jest również możliwość wykorzystania paneli K-G elastycznych, które można montować po łuku. Nawet najbardziej złożone projekty przy adaptacji poddaszy jest w stanie zaś wykonać ekipa Kamila Sefczyka SEF-BUD. Działa ona w Bytomiu i okolicach.

Płyt K-G – idealny system dla instalacji wewnętrznych i docieplenia

Największym problemem przy adaptacji poddaszy jest to, by skutecznie wyizolować termicznie wnętrza, a także, by poprowadzić w nich wysokiej klasy instalację sanitarną i elektryczną. Tradycyjne techniki „mokrego” remontowania niestety nie są wydajne na strychu. Lepszą okazuje się właśnie sucha zabudowa, w której konstrukcji bez problemu szybko można poprowadzić okablowanie i rury.

Płyty K-G obudowują również systemy dociepleń wewnętrznych z pianki PUR lub też z wełny mineralnej, gwarantując stuprocentowe wyeliminowanie wszystkich mostków termicznych przy jednoczesnym zachowaniu pięknej estetyki. Sucha zabudowa pozwala też na błyskawiczne postawienie ścian działowych o wysokim parametrze izolacyjności akustycznej. Ścianki K-G tworzy się kilka razy szybciej od tych z bloczków silikatowych czy pustaków wewnątrzkomórkowych. Są one też ultralekkie, co w przypadku adaptacji poddaszy jest niebywale istotne.

Zabudowa sucha, czyli konstrukcja ultralekka

Przy adaptacji strychów ważne jest wzmocnienie stropów oraz więźby dachowej. Ważne jest też to, by wyposażenie wnętrz oraz materiały budowlane nie obciążały nadmiernie podłoża. Między innymi dlatego technologia suchej zabudowy jest tak ceniona. Jej ciężar właściwy wynosi zaledwie 1200 kg/m3 przy przewodności cieplnej około 0,3 W/mK. Wytrzymałość również jest wysoka na poziomie 12-15 kg przy płytach o grubości 10 mm.

Prócz niewielkiej masy wspomnieć należy też o innych zaletach płyt K-G. Są one ognioodporne, nie ulegają korozji biologicznej i zawilgoceniu, są materiałem obojętnym chemicznie (idealnym dla alergików i astmatyków), pozwalając tworzyć w pomieszczeniach zdrowy mikroklimat. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz