Artykuł sponsorowany

Dlaczego przy drogach ustawia się ekrany akustyczne?

Dlaczego przy drogach ustawia się ekrany akustyczne?

Ulice w miastach, drogi ekspresowe i autostrady to nie tylko szlaki umożliwiające transport drogowy, ale to również uciążliwe źródło hałasu, które może obniżać komfort życiowy mieszkańców budynków sąsiadujących z trasami komunikacyjnymi. Aby poprawić warunki mieszkaniowe w tej newralgicznej strefie, instaluje się tam specjalne ekrany akustyczne. Na czym dokładnie polega ich funkcja?

Czym są i jak działają ekrany akustyczne?

Ekrany akustyczne to specjalnie skonstruowane bariery, których zadaniem jest ograniczenie hałasu komunikacyjnego wywołanego odgłosami przejeżdżających pojazdów. Chodzi tu o dźwięki wydobywające się zarówno z silników aut, jak i wynikające z kontaktu kół samochodowych z nawierzchnią drogową. Ekrany wykonywane są z dźwiękochłonnych materiałów i ustawiane wzdłuż dróg, oddzielając trasy komunikacyjne od pobliskich zabudowań, przede wszystkim budynków mieszkalnych, ale też punktów usługowych.

Dlaczego ekrany akustyczne są tak istotne? Chodzi tu nie tylko o psychiczny komfort przebywania w zacisznej okolicy, ale przede wszystkim o nasze zdrowie. Hałas w dużym natężeniu już od 35 decybeli może bowiem powodować nieprzyjemne dolegliwości, zwłaszcza ze strony układu nerwowego. Ciągłe dźwięki o wysokim natężeniu mogą powodować m.in. ból głowy i uczucie zmęczenia. Dlatego też, aby ilość decybeli na terenach zabudowanych była zgodna z normami w polskim prawie, korzysta się z ekranów akustycznych.

Sposób działania tego typu przegród można porównać do osłon słonecznych, które ograniczają padanie promieni w dane miejsce, tworząc tam przyjemny cień. Na podobnej zasadzie działa ekran akustyczny, który pochłania fale dźwiękowe i dzieli przestrzeń na dwie strefy – po jednej stronie, gdzie znajduje się droga, panuje znaczny hałas, natomiast za barierą odgłosy ruchu ulicznego są stłumione. Trzeba przy tym zaznaczyć, że wpływ na skuteczność bariery dźwiękochłonnej ma wiele czynników, w tym ustawienie, wysokość i długość ekranu.

Konstrukcja ekranów akustycznych

Ekrany akustyczne buduje się w oparciu o konstrukcje stalowe w formie ram wznoszonych na podwalinach betonowych. Wypełnienie poszczególnych modułów stanowią różnego rodzaju materiały dźwiękochłonne. Przykładowo szczecińska firma CM Construction wykorzystuje w tym celu m.in. panele betonowe oraz kasety aluminiowe i poliwęglanowe. Umieszczona w panelach wełna mineralna skutecznie pochłania fale dźwiękowe. Ekran akustyczny może mieć postać tzw. zielonej ściany. Ciekawym rozwiązaniem są również przezroczyste ekrany ze szkła akrylowego, które zapewniają dostęp do światła dziennego i nie ograniczają widoczności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz