Materiał Partnera

Dlaczego prawidłowa geometria kół samochodu jest tak ważna?

Dlaczego prawidłowa geometria kół samochodu jest tak ważna?

Podróżowanie samochodem rzadko skłania nas do zastanawiania się nad detalami, które wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Tymczasem każdy, nawet najmniejszy szczegół decyduje o tym, czy dotrzemy na miejsce bez awarii, a samochód osiągnie pełnię możliwości. Jednym z takich elementów jest geometria kół. Czym jest i dlaczego ma takie znaczenie – dowiesz się z tego artykułu.

Geometria kół – jak należy ją rozumieć?

Samochód jest złożoną konstrukcyjnie maszyną, w której każdy detal został zaprojektowany
i wykonany tak, aby podnosił bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jednym z jego elementów jest również układ jezdny z czterema kołami. Wbrew ogólnemu przekonaniu, nie są one ulokowane równolegle do siebie, gdyż takie położenie uniemożliwiałoby jazdę i manewrowanie. Wpływałoby też na wysokie opory toczenia i duże spalanie paliwa. Sposób ustawienia kół pojazdu jest bardzo precyzyjnie zaprojektowany i powinien być stale poddawany kontroli. Takie ustawienie specjaliści nazywają geometrią kół.

Geometria kół jest pojęciem dobrze znanym każdemu kierowcy i właścicielowi samochodu.  Nie wszyscy jednak wiedzą, co ono obejmuje i jak ważne jest stałe kontrolowanie jej poprawności.

Tym pojęciem obejmuje się cztery elementy:

 • zbieżność kół – wartość, która określa odchylenie położenia kół przednich lub tylnych
  od linii równoległej do boku pojazdu,
 • kąt pochylenia kół – określa odchylenie średnicy koła od pionu,
 • kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy,
 • kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy.

Zbieżność kół jest parametrem, który jest najczęściej poddawany kontroli i najlepiej rozumiany przez kierowców. Zbieżność może być dodatnia, jeśli przednie części kół są skierowane do wewnątrz, lub ujemna – jeśli koła się rozchodzą na zewnątrz.

Kiedy należy kontrolować poprawność geometrii kół?

Poprawna geometria kół jest tak ważnym parametrem, że obecnie niemal każdy warsztat samochodowy dysponuje sprzętem, który umożliwia jej kontrolowanie i ustawianie. Odstępstwa od zalecanych ustawień powodują, że droga, jaką wykonuje pojazd, nie pokrywa się z jego osią. Ponieważ kierowca stale koryguje kierunek jazdy samochodu, wymusza na układzie jednym pracę, która odbiega od naturalnej. To z kolei wpływa na opór, jaki koła stawiają w kontakcie
z nawierzchnią oraz powoduje ich nierówne wycieranie się. Konsekwencją nieprawidłowej geometrii są: szybsze zużywanie się opon, większe spalanie paliwa oraz emisja CO2 do atmosfery. Specjaliści z warsztatu Mechanika pojazdowa Jarosław Przybysz zalecają kontrolę i ustawianie geometrii kół w takich sytuacjach jak:

 • sezonowa zmiana opon lub zakup nowego ogumienia,
 • każda kolizja drogowa,
 • wpadniecie w dziurę lub uderzenie w krawężnik,
 • naprawa układu kierowniczego, zawieszenia,
 • nierównomierne zużycie bieżnika,
 • ściąganie auta w bok lub inne zauważalne zmiany w prowadzeniu.

Ustawienia parametrów dokonuje się na specjalistycznej maszynie, która wykonuje pomiary
z dokładnością do pół milimetra. Korekty dokonuje się na podstawie zaleceń producenta.
W ramach geometrii kół można też kontrolować takie ustawienia jak: kąt wybiegu, kąt różnicowy mechanizmu kierowniczego czy ustawienia przegubu kulowego.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz