Artykuł sponsorowany

Dlaczego pracoholizm jest niebezpieczny?

Dlaczego pracoholizm jest niebezpieczny?
Istnieje cienka linia między byciem osobą pracowitą a pracoholizmem. Jeśli dla pracy jesteś w stanie poświęcić własne zdrowie oraz życie prywatne – masz poważny problem! I choć praca jest w życiu niezbędna, nie powinna być wszystkim. Dlaczego pracoholizm jest tak bardzo szkodliwy i w jaki sposób z nim walczyć, aby utrzymać równowagę między pracą, rodziną oraz zainteresowaniami?

Pracoholizm rujnuje rodziny!

Problemy rodzinne to zdecydowanie jedna z największych wad pracoholizmu. Osoba uzależniona od pracy spędza w niej większą część doby, zupełnie zapominając o tym, co jest w życiu najważniejsze – własnej rodzinie. Niestety, pracoholik zwykle nie dostrzega problemu i zauważa, że coś się dzieje dopiero wtedy, kiedy współmałżonek wnosi papiery rozwodowe lub dzieci odwracają się do niego plecami. Co więcej, wiele osób nadal nie widzi problemu w swoim postępowaniu i za zniszczenie relacji rodzinnych obwinia innych. Raz zniszczone więzi trudno odbudować, dlatego nie czekaj, aż uzależnienie od pracy zrujnuje Twoją rodzinę. Leczenie pracoholizmu może być czasochłonne, dlatego lepiej nie zwlekać. Żadne uzależnienie nie jest zdrowie i wszystko w nadmiarze może szkodzić – nawet woda.

Konsekwencje zdrowotne pracoholizmu

Drugą wadą pracoholizmu jest fakt, że bardzo silnie odbija się na zdrowiu. Pracoholik bardzo często się nie wysypia, nie jada regularnych posiłków i nie dba o swoje zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Wśród najczęstszych konsekwencji zdrowotnych pracoholizmu może wymienić:

  • wyczerpanie fizyczne i emocjonalne,
  • bezsenność,
  • problemy z koncentracją,
  • wrzody żołądka,
  • zaburzenia lękowe,
  • choroby układu krążenia.

Problemy rodzinne i zdrowotne w połączeniu z nawałem pracy mogą prowadzić do depresji i próby samobójczej.

Jak pozbyć się problemu?

Najgorszym z możliwych rozwiązań jest bagatelizowanie problemu i udawanie, że go nie ma. Pamiętaj, że nie zawsze będziesz w stanie sam zauważyć, że jesteś pracoholikiem. Czasami podpowiedź podsuwa rodzina lub przyjaciele. Jeśli przejawiasz objawy pracoholizmu, umów się na konsultację psychologiczną ze specjalistą np. z gabinetu Sensima. Nie musisz martwić się brakiem czasu. Wystarczy jedno spotkanie w tygodniu, aby wraz z psychologiem lub psychoterapeutą przeanalizować wszystkie swoje problemy i znaleźć rozwiązanie, które pozwoli Ci uwolnić się od pracoholizmu. Zaangażowanie w życie zawodowe jest ważne, ale nigdy nie powinno być ważniejsze niż Twoje własne zdrowie oraz więzi z bliskimi. Nie ma w życiu niczego ważniejszego niż miłość – nie tylko do bliskich, ale przede wszystkim do samego siebie!

Opracowanie:
Warszawa, Dzieci Warszawy 26 lok. 12
tel. 602 672 952
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz