Materiał Partnera

Dlaczego oświetlenie uliczne jest takie ważne?

Dlaczego oświetlenie uliczne jest takie ważne?
W dzisiejszych czasach uliczne oświetlenie jest stosowane nie tylko w miastach, ale w okolicy wszystkich szczególnie niebezpiecznych odcinków dróg. Czasy, kiedy wszystkie latarnie musiały być odpalane ręcznie już dawno przeminęły – z korzyścią dla ludzi. Wraz z rozwojem technologii została wprowadzona automatyka. Jakie są zalety ulicznego oświetlenia i co zrobić, aby właściwie funkcjonowało?

Gdzie powinno znajdować się oświetlenie?

Oświetlenie ulic jest bardzo ważne i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa, dlatego powinno znajdować się w miejscach, w których panuje duże natężenie ruchu – zwłaszcza pieszych. Latarnie należy zamontować w:

  • okolicy przejść dla pieszych;
  • pobliżu dużych skrzyżowań i innych niebezpiecznych fragmentów dróg;
  • miastach, miasteczkach oraz centrach wsi;
  • parkach oraz na innych terenach rekreacyjnych;
  • na parkingach i placach, na których wykonuje się skomplikowane manewry.

O rozmieszczeniu latarni decydują władze określonego rejonu, na przykład prezydent miasta lub wójt gminy. Jeśli w danym rejonie oświetlenie byłoby przydatne i poprawiło bezpieczeństwo, można zgłaszać swoje propozycje.

Dobry sterownik – podstawa sukcesu!

Żeby oświetlenie uliczne dobrze się sprawdzało, ważne jest przede wszystkim jego właściwe zaprojektowanie. Dotyczy to nie tylko miejsca umieszczenia latarni i ich ilości, ale także sposobu obsługi. W dzisiejszych czasach latarnie powinny uruchamiać się bezobsługowo o zmierzchu i gasnąć o świcie, aby nie zużywać niepotrzebnie energii. Za prawidłowe działanie latarni odpowiadają sterowniki, które można znaleźć między innymi w ofercie firmy Automatex. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Poznaniu. Nawet najlepiej ustawione latarnie są nieskuteczne, jeśli nie będą dokładnie zsynchronizowane ze wschodami i zachodami słońca.

Zalety ulicznego oświetlenia

Montowanie coraz większej ilości latarni ma tylko jedną wadę i jest nią zużycie energii. W dzisiejszych czasach stosuje się jednak żarówki energooszczędne oraz diody LED, które pozwoliły skutecznie wyeliminować ten problem.  

Zalety ulicznego oświetlenia to:

  • Bezpieczne manewry – dotyczy to zwłaszcza skrzyżowań i placów, na których panuje spory ruch. Pojazdy są w stanie dokładnie oświetlić tylko to, co znajduje się bezpośrednio przed samochodem.
  • Dobrze widoczne przejścia dla pieszych – piesi często nie noszą w nocy odblasków i kierowcy nie są w stanie ich dostrzec. Latarnie poprawiają widoczność nawet przy złej pogodzie.
  • Zapobieganie przestępczości – nie da się ukryć, że ciemne uliczki i parki to miejsca, w których często dochodzi do bójek i kradzieży. Światło odstrasza wielu przestępców.
Opracowanie:
Poznań, Budziszyńska 78 lok. 1
tel. 61 867 12 30
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz