Artykuł sponsorowany

Dlaczego należy zbierać humus pod fundamenty?

Dlaczego należy zbierać humus pod fundamenty?

Jeśli decydujemy się na budowę własnego domu, oprócz formalności związanych z pozwoleniami, podłączenia wody i prądu, możemy przejść do realizacji budowy wymarzonego domu. Wcześniej jednak należy odpowiednio przygotować teren pod fundamenty. Przed wylaniem fundamentu, bardzo istotą kwestię stanowi zebranie humusu. Jest to około trzydziestocentymetrowa wierzchnia warstwa roślinna. Istnieje kilka powodów, dla których przed rozpoczęciem budowy warto to zrobić. Humus można przenieść w bezpieczne miejsce, a później wykorzystać, na przykład do urządzania ogrodu. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć w tym zakresie.

Ziemia humus - co to jest?

Ziemia humus jest inaczej nazywana próchnicą. Humus to organiczne, głównie roślinne i bezpostaciowe szczątki, które występują w różnym stadium rozkładu. Humus gromadzi się w glebie lub na jej powierzchni. Próchnicza warstwa ziemi stanowi źródło pokarmowe dla roślin.

Jak przygotować teren pod fundament?

Aby można było postawić dom, należy odpowiednio przygotować teren. Jak już wspomniano, bardzo ważną czynnością jest zebranie humusu. Jest to dość miękkie podłoże, stąd istnieje znaczne ryzyko, że taka powierzchnia nie udźwignęłaby ciężaru budynku. W rezultacie mogłoby dojść do popękania ścian oraz posadzek. Humus bardzo wpływa na osiadanie budynku, co niewątpliwie przemawia za jego wcześniejszym usunięciem.

Humus na budowie - co z nim zrobić?

Decydując się na budowę domu, szczególnie jeśli to pierwsze takie przedsięwzięcie, zwykle nie zdajemy sobie sprawy, jaką wartość ma ziemia humus. Zdzierany humus z podłoża używany jest na przykład do zasypywania fundamentów. Jest to poważny błąd, bowiem humus utrzymuje w sobie wilgoć, co negatywnie wpływa na ściany budynku. Zdarza się, że ziemia humusu wywożona jest na składowiska, co również jest błędem, bo humus jest bardzo cenny. Humus przede wszystkim przyda się do urządzania przyszłego ogrodu. Ziemia humus jest bardzo żyzna, więc warto zadbać o jej bezpieczne przechowanie.

Usuwanie humusu pod fundamenty wchodzi w skład wszelkiego rodzaju prac ziemnych. Doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów, którzy świadczą usługi w tym zakresie. Przykładem jest firma Kamar, która swoją siedzibę ma w Kątach Wrocławskich.Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz