Artykuł sponsorowany

Dlaczego należy wymieniać opony?

Dlaczego należy wymieniać opony?

Sezonowa wymiana opon z letnich na zimowe i z zimowych na letnie należy do rutynowych czynności każdego kierowcy. Nie zawsze jednak pamięta się o regularnej zmianie ogumienia. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wymiana sezonowa nie jest jedyną, którą warto rozważyć. Z tego artykułu dowiesz się, w jakich sytuacjach należy wycofać swoje opony z eksploatacji.

Opony a bezpieczeństwo i komfort jazdy

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że ogumienie letnie i zimowe znacznie się od siebie różnią. Nie należy więc zapominać o regularnej wymianie. Ma to bowiem wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale także na bezpieczeństwo kierowcy i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Opony letnie i zimowe produkuje się z różnych mieszanek gumowych. Ogumienie zimowe w niskich temperaturach nie twardnieją i nie sztywnieją tak jak letnie. Natomiast już w cieplejszym sezonie zużywają się znacznie szybciej, a bieżnik błyskawicznie się ściera. Co za tym idzie, przestają spełniać swoją podstawową funkcję i nie zapewniają pożądanej przyczepności.

Analogicznie jest z oponami letnimi, które po prostu nie są w stanie poradzić sobie z ekstremalnymi warunkami podczas przejażdżek na oblodzonych, ośnieżonych lub bardzo ubłoconych (po roztopach) drogach. Opony letnie są natomiast produkowane z twardej gumy, która jest odporna na tarcie, a co za tym idzie – gwarantuje lepszą przyczepność m.in. na nawierzchniach suchych.

Kiedy trzeba wymienić opony?

Wielu kierowców niesłusznie zakłada, że opony zimowe powinny być wymieniane dopiero
w chwili wystąpienia pierwszych opadów śniegu. To mit. Należy bezwzględnie udać się do wulkanizatora jeszcze przed spodziewanym nastaniem niskich temperatur. Najlepiej zrobić to wówczas, gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. I odwrotnie – gdy późną wiosną temperatury zaczną przekraczać podaną wartość, trzeba ponownie wymienić opony, tym razem na letnie.

Wymiana opon w trakcie sezonu

Stan opon jest często uzależniony od tego, w jaki sposób kierowca o nie dba. Wymiana sezonowa to jedno, ale równie ważna jest ewentualna wymiana opon w trakcie sezonu. Istnieje kilka niepokojących sygnałów, świadczących o tym, że ogumienie nadaje się do wymiany. Oto przykładowe:

  • uszkodzenia mechaniczne (rozcięcia, przebicia),
  • ślady po nadmiernych obciążeniach,
  • wybrzuszenia,
  • zbyt niskie ciśnienie,
  • osiągnięcie minimalnej głębokości bieżnika.

Trzeba więc pamiętać o tym, że każde ogumienie (w tym koło zapasowe) trzeba poddawać regularnym kontrolom w serwisie opon, najlepiej w renomowanym punkcie GENT. Takie rutynowe kontrole należy przeprowadzać nawet w przypadku, gdy samochód wyposażono w układ monitorowania ciśnienia w ogumieniu (TPMS).

Należy bezwzględnie zwracać uwagę na jakiekolwiek niepojące zmiany w zachowaniu się opon. Do niepokojących sygnałów można zaliczyć m.in. podwyższony poziom hałasu lub wibracji. Nawet z powodu błahe objawy mogą świadczyć o poważnych uszkodzeniach. Może się zdarzyć, że oponę trzeba natychmiast wycofać z eksploatacji. W innym przypadku może dojść do awarii i nagłego unieruchomienia się samochodu, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz