Materiał Partnera

Dlaczego należy wykonywać badania techniczne samochodu?

Dlaczego należy wykonywać badania techniczne samochodu?

Na właścicielach samochodów spoczywa wiele obowiązków. Koniecznością jest nie tylko regularne opłacanie składek na ubezpieczenie komunikacyjne. Istotną rolę odgrywa również systematyczne wykonywanie badań technicznych pojazdu. Ich brak może mieć poważne konsekwencje.

Przeglądy a badania techniczne – różnice

Wielu kierowców myli pojęcie przeglądu okresowego pojazdu z badaniami technicznymi. Przeglądy zalecane są przez producentów samochodów i mają na celu wymianę zużytych części. Natomiast badania pozwalają stwierdzić, czy dany pojazd może zostać dopuszczony do ruchu drogowego.

Zakres badania technicznego pojazdu

Warto wiedzieć, że zakres badania technicznego uwzględnia Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i jest on uzależniony od typu pojazdu. Nieco inaczej będzie wyglądać badanie w przypadku samochodów ciężarowych, a inaczej – w przypadku samochodów osobowych. 

Jeśli chodzi o pojazdy osobowe, podczas badania technicznego wykonuje się następujące czynności:

  • identyfikacja pojazdu, która polega na weryfikacji numeru VIN pod kątem zgodności z numerem wpisanym w dowód rejestracyjny,
  • sprawdzenie dodatkowego wyposażenia – dotyczy to np. samochodów z instalacją LPG.

Kluczową rolę w badaniu technicznym odgrywa przede wszystkim sprawdzenie stanu i poprawności działania takich elementów w samochodzie jak: ogumienie – pod kątem bieżnika i równomierności zużycia, oświetlenie, hamulce, układ kierowniczy – w zakresie zużycia drążków kierowniczych, zawieszenie, nadwozie, silnik, układ wydechowy oraz elementy odpowiadające za bezpieczeństwo.

Stan techniczny samochodu wpływa na bezpieczeństwo

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak groźne w skutkach może być poruszanie się nie do końca sprawnym samochodem, który przeszedł badanie techniczne, a nie powinien zostać dopuszczony do ruchu. Problem w tym, że wiele firm – za dodatkową opłatą – wystawia pozytywną ocenę, mimo że pojazd nie spełnia standardów. 

Regularne wykonywanie profesjonalnych i wiarygodnych badań technicznych jest koniecznością. Części samochodów, które są częstymi uczestnikami ruchu, ulegają eksploatacji. Klocki hamulcowe ścierają się, żarówki stanowiące źródło światła ulegają przepaleniu, kierownica słabo reaguje na ruchy wykonywane przez kierowcę – to wszystko sprawia, że bezpieczeństwo poruszania się samochodem po drodze zostaje zmniejszone. Nie do końca sprawny samochód stanowi poważne zagrożenie, nie tylko dla kierującego autem, ale również dla innych uczestników ruchu. 

Za brak ważnego badania technicznego grozi mandat

Brak ważnych badań technicznych oznacza dla kierowcy mandat nakładany przez policję w trakcie rutynowej kontroli drogowej.  Dlatego też należy bezwzględnie poddać samochód badaniu technicznemu w wyspecjalizowanej firmie. 

Zarówno przegląd okresowy zalecany przez producenta, jak i badanie techniczne wykonasz m.in. w Auto Service MARAN. Zlecając tę czynność profesjonalistom, masz pewność, że Twój samochód – jeśli uzyska pozytywny wynik badań – nie będzie stanowił zagrożenia. 

Opracowanie:
Warszawa, Wrocławska 2
tel. 22 638 12 68
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz