Artykuł sponsorowany

Dlaczego należy usuwać niektóre pieprzyki?

Dlaczego należy usuwać niektóre pieprzyki?

Według statystyk każdy z nas posiada co najmniej 20 znamion barwnikowych o różnej wielkości. Czasem towarzyszą nam one już od urodzenia, a czasem pojawiają się wraz z wiekiem. Choć pieprzyki to twory, które z reguły są przez nas akceptowalne, a nawet stanowią swojego rodzaju wyróżnik naszej osoby, warto je obserwować. Co powinno wzbudzić naszą czujność? Jakie znamiona usuwane są chirurgicznie?

Jak powstają znamiona?

Pieprzyki zbudowane są z namnażających się stopniowo komórek barwnikowych skóry. Ich zróżnicowanie jest bardzo duże. Poszczególne znamiona mogą różnić się od siebie wielkością, kształtem, kolorem i fakturą. Niektóre są gładkie, niemalże równe ze skórą, inne zaś wyraźnie od niej odstają i są dobrze wyczuwalne w dotyku. Znamiona barwnikowe mogą być uwarunkowane genetycznie, często też pojawiają się na skórze w wyniku nadmiernej ekspozycji ciała na słońce. W większości przypadków pieprzyki nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia.

Zdarza się jednak, że pod wpływem promieniowania UVA i UVB powstają zmiany nowotworowe takie jak czerniak. Choroba ta wykryta we wczesnym stadium daje bardzo duże szanse na wyleczenie, jednak gdy zostanie zdiagnozowana zbyt późno, możliwości terapii są bardzo ograniczone. Dlatego tak ważne jest używanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym, zwłaszcza latem. Istotna jest także kontrola znamion u dermatologa co najmniej raz w roku. Każda zmiana w obrębie konkretnego pieprzyka (zmiana zabarwienia, kształtu, wielkości) powinna być dla nas pretekstem do wizyty u specjalisty.

Jakie pieprzyki są najczęściej usuwane przez chirurgów?

Jak informuje pan Krzysztof Gruszczyńskichirurg z Jarocina – najczęściej usuwa się znamiona, które zlokalizowane są w okolicy karku. Jest to bowiem miejsce bardzo narażone na ciągłą ekspozycję słoneczną bez możliwości skutecznego zabezpieczenia skóry. Pieprzyki, które znajdują się na ramionach i środkowej linii pleców również poddawane są interwencji chirurgicznej. Łatwo je podrażnić przy codziennym noszeniu np. stanika czy torebki. To samo robi się w przypadku znamion umiejscowionych na twarzy lub w okolicy narządów płciowych. Specjaliści zalecają też pozbycie się pieprzyków na głowie, gdyż owłosiona skóra bardzo przeszkadza w ich regularnej obserwacji. Niektórzy pacjenci decydują się też na usunięcie konkretnej zmiany ze względów estetycznych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po wycięciu pieprzyka , chirurg zszywa ranę. Czasami konieczne jest też wykonanie histopatologii, by wykluczyć lub potwierdzić uzłośliwienie się zmiany.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz