Dlaczego krety robią kopce?

Kret to zwierzę, które zamieszkuje nasz ogród lub działkę. Często chcemy się pozbyć tego nieproszonego gościa. Warto jednak poznać jego zwyczaje i zrozumieć, z czego wynikają jego działania. Krety to ciekawe zwierzęta, które warto poznać. Przeczytaj, dlaczego krety robią kopce. Dowiedz się, jak wyglądają łapy i jak te zwierzęta się rozmnażają.


Ja wyglądają łapy kreta?
Krety są świetnie wyposażone do prac podziemnych. Ich łapy przypominają łopatę – dzięki czemu umiejętność kopania opanowały do perfekcji. Pazury na łapach kreta są mocno zagięte, co również wspomaga kopanie.
Przednie łapy są najsilniejsze. Posiadają dodatkową kostkę i opuszek z boku. Ich kości przedramienia są zredukowane, co jest dla nich bardzo wygodne. Anatomia kreta jest przystosowana do podziemnego życia.
Do czego służą krecie kopce?
Można wyróżnić dwa typy korytarzy podziemnych. Pierwszy z nich służy kretom do podróżowania. Te mają gładkie i ubite ścianki. Krety tworzą także korytarze, które mają wspomóc polowanie – one wyglądają inaczej. Ich ścianki są pulchne, a zwierzę kopie je tuż pod powierzchnią ziemi. Wyryte korytarze krety monitorują co parę godzin. Są w stanie wykopać nawet do 15 metrów korytarza na dobę.
Ten drugi typ korytarza uprzykrza życie właścicielom ogrodów i działek. Dzięki podróżnym korytarzom kret ma dostęp do tych łownych. Korytarze są długie, a kret potrzebuję bardzo dużo pożywienia – jego metabolizm jest bardzo szybki – dowiedz się więcej o krecie. Dzięki kopaniu zdobywa on pożywienie.
Obok gniazda umiejscowione są krecie spiżarnie, w których zwierzęta trzymają sparaliżowane dżdżownice – krety uszkadzają ich zwój nerwowy. Dzięki takim działania mogą magazynować pożywienie. Krety nie zapadają w sen zimowy. Dlatego też potrzebują zapasów do prawidłowego funkcjonowania.
Największa aktywność kreta to godziny poranne. Zwierzę ma dokładnie wypracowany cykl dnia. Przez 4 godziny jest aktywne, po czym zapada w sen na 3 godziny. Najwięcej kretowisk kret zatem tworzy w godzinach porannych – wtedy to można spróbować zaobserwować prace tego zwierzęcia.
Kret jest pożytecznym zwierzęciem. Często jednak sprawia problemy. Warto złapać kreta i przenieść na inne miejsce lub wykorzystać specjalny odstraszacz kretów, który emituje nieprzyjemne dla zwierząt dźwięki. W ostateczności można zwrócić się o pomoc do firmy, która zajmuję się zwalczaniem kretów. Należy znaleźć własny sposób na kreta.
Jak rozmnażają się krety?
Rozmnażanie to jedyny czas w życiu kreta, kiedy ten przestaje żyć w samotności. Samiec w poszukiwaniu partnerki może przemierzyć duże odległości. Kopulacja zazwyczaj odbywa się na powierzchni ziemi.
Ciąża trwa do 28 dni. Samica rodzi od 2 do 7 małych. Po roku czasu osiągają one dojrzałość płciową i mogą się rozmnażać. Życie kreta trwa zazwyczaj 4 lata. Nie jest to długo. Dlatego też zwierzęta dojrzewają w miarę szybko.