Artykuł sponsorowany

Dlaczego każdy powinien znać zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej?

Dlaczego każdy powinien znać zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej?
Dla niektórych znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej to oczywistość. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji. Zdarza się, że szkolenia z pierwszej pomocy są bagatelizowane i kursanci biorą w nich udział wyłącznie z obowiązku. Dlaczego tak ważne są szkolenia z pierwszej pomocy? Poniżej znajdziesz kilka istotnych informacji!

Czy udzielenie pomocy jest obowiązkowe?

Bardzo duża część społeczeństwa uważa, że „ich to nie dotyczy”. W końcu większość z nas nigdy nie była świadkiem groźnego wypadku, który zagrażał życiu poszkodowanemu. Jednakże trzeba pamiętać, że tego typu sytuacji nie da się przewidzieć. Znajomość pierwszej pomocy może przydać się wszędzie – w pracy, domu lub nawet na ulicy. Co więcej, według art. 162 kk ust. 1 i 2, udzielenie pierwszej pomocy to obowiązek każdego obywatela:

  • § 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

    § 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.

Świadek zdarzenia musi podjąć się czynności ratunkowych i kontynuować je aż do momentu przyjechania odpowiednich służb. W przeciwnym razie można zostać pociągniętym do odpowiedzialności.

Profesjonalny kurs to najlepsze rozwiązanie

Nawet najlepszy internetowy poradnik nie jest dobrym źródłem informacji. Kursy w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej są prowadzone przez odpowiednio wykwalifikowane i doświadczone osoby. Warto brać w nich udział nie tylko z obowiązku (na przykład wtedy, kiedy zostanie się wysłanym przez pracodawcę), ale również we własnym zakresie. Szkolenia są organizowane między innymi przez przedsiębiorstwo NADZORY BHP. Kursy pierwszej pomocy są krótkie, a przekazywane przez instruktorów treści mogą się przydać w życiu codziennym. Dzięki temu możesz uratować komuś życie! I mowa tu nie tylko o przypadkowych osobach, ale również twoich najbliższych!

Nie bój się pomagać!

Strach to czynnik, który potrafi przejąć kontrolę nad człowiekiem. To właśnie on powoduje, że wielu świadków wypadku nie jest w stanie odpowiednio zareagować. Pamiętaj, że pierwszym krokiem powinno być natychmiastowe połączenie się z numerem alarmowym 112. Najlepszym rozwiązaniem jest włączenie głośnika w telefonie i położenie go w pobliżu oraz natychmiastowe rozpoczęcie udzielenia pomocy przedmedycznej. Informacje istotne dla operatora numeru alarmowego to:

  • rodzaj wypadku (co się wydarzyło?),
  • miejsce wypadku,
  • liczba oraz stan poszkodowanych,
  • dane personalne oraz informacje o dotychczasowej pomocy.

Osoba dzwoniąca na numer alarmowy nie powinna odkładać słuchawki. Jest to bardzo ważne i zawsze dyspozytor powinien kończyć rozmowę telefoniczną. Im szybciej zareagujesz, tym większe szanse, że poszkodowany na czas otrzyma niezbędną pomoc.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz