Artykuł sponsorowany

Dlaczego geosyntetyki są coraz częściej stosowane przy budowie dróg i torów?

Dlaczego geosyntetyki są coraz częściej stosowane przy budowie dróg i torów?

Wraz ze wzrostem tempa rozwoju infrastruktury, geosyntetyki stały się nowym wymiarem w budowie dróg. Dla szybkiej i bezpiecznej realizacji takich projektów, jak budowa dróg i autostrad oraz torów tramwajowych i kolejowych, istnieje ogromne zapotrzebowanie na geosyntetyki. Mają wiele zastosowań, od kontroli erozji po wzmocnienie w celu lepszego odwodnienia podpowierzchniowego.

Jakie są największe zalety geosyntetyków?

Wysokiej jakości geosyntetyki są szeroko stosowane przy realizacji projektów cywilnych, środowiskowych i geotechnicznych. Oszczędzają zasoby nieodnawialne i zmniejszają emisję gazów cieplarnianych. Teknobud zwraca uwagę na to, że materiały geosyntetyczne można wykorzystać na wszystkich etapach budowy. Pozwalają wzmocnić infrastrukturę, kontrolują parowanie wody, ograniczają erozję. Zwiększają trwałość, odporność i bezpieczeństwo konstrukcji. Co najważniejsze, chronią środowisko i oszczędzają energię oraz zasoby ziemi, poprzez produkcję trwałych i zrównoważonych struktur.  Dlatego są często wykorzystywane przy budowie dróg, autostrad i torów. Poprawiają strukturę jezdni i torów, redukują cykle konwersacji i zwiększają jej żywotność.

Wysokiej jakości włókna polipropylenowe stosowane do produkcji geosyntetyków sprawiają, że są mocne, stabilne wymiarowo i odporne na uszkodzenia. Materiały geosyntetyczne zatrzymują również cząstki gleby, pozwalając jednocześnie na swobodny przepływ wody.

Dlaczego jeszcze warto stosować geosyntetyki?

Geosyntetyki to produkty stworzone przez człowieka. Są elastyczne i mają formę arkuszy. Produkuje się je z syntetycznych materiałów polimerowych i naturalnych. Geosyntetyki można podzielić  na sześć głównych kategorii: geowłóknina, geomembrana, geosiatka, geokomórka, geomata i geokompozyt. Są szeroko stosowane w inżynierii geotechnicznej jako separatory, filtry, dreny, wzmocnienia, bariery hydrauliczne, osłony i systemy kontroli erozji. Geomembrany są umieszczane poziomo na drogach i torach oraz zachowują się jak bariera dla wilgoci. Pełnią też funkcję separatora między glebą a podłożem. Poprawiają jakość dróg i torów na całym świecie.

Geomembrana w połączeniu z innym materiałem geosyntetycznym (geokomórka, geosiatka lub geowłóknina) są powszechnie stosowane do zbrojenia stabilizacji zapory i gruntu podczas budowy toru kolejowego lub jezdni. Materiały geosyntetyczne otworzyły nowy horyzont inżynierii, dzięki któremu można budować drogi oraz tory kolejowe i tramwajowe szybciej i łatwiej. Są odporne na ekstremalne warunki atmosferyczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz