Materiał Partnera

Dlaczego geometria kół w aucie jest tak ważna?

Dlaczego geometria kół w aucie jest tak ważna?
Każdy posiadać własnego samochodu, jest świadomy pojęcia geometrii kół. Wie zazwyczaj także, jak ważna geometria kół jest. Problemy się zaczynają, gdy padnie pytanie: dlaczego? Geometria kół odpowiada za precyzję prowadzenia pojazdu, a co za tym idzie- bezpieczeństwo jazdy. Nieodpowiednio ustawiona geometria sprawi również, że samochód będzie mniej ekonomiczny w eksploatacji.

Czym jest geometria kół?

Pod pojęciem geometrii kół kryje się ich odpowiednie ułożenie względem nawierzchni oraz względem zawieszenia pojazdu. Ich nieodpowiednie ułożenie znacznie pogarsza przyczepność auta do nawierzchni, co skutkuje mniejszą dokładnością prowadzenia pojazdu. Dodatkowo szybciej zużywają się opony i wzrasta zużycie paliwa, co można realnie odczuć także pod względem finansowym. Niestety, może być to także przyczyną uszkodzenia niektórych elementów pojazdu. Aby uniknąć powyższych nieprzyjemności, warto regularnie diagnozować zbieżność kół, ich kąt pochylenia, kąt pochylenia sworznia zwrotnicy oraz kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy. Niekontrolowanie powyższego układu, może się skończyć zapiekaniem się elementów regulacyjnych. Efektem tego jest już brak możliwości regulowania, a właściciel auta  zostaje zmuszony do wymiany systemu. Jest to rzecz bardzo kosztowna, zarówno pod względem czasowym, jak i finansowym. Aby tego uniknąć warto przeprowadzić badanie geometrii kół, przynajmniej raz w roku, najlepiej po okresie zimowym). Badanie tego typu przeprowadza między innymi Serwis Automax z Gdańska. Jest to firma z wieloletnim doświadczeniem w branży, w której każdy mechanik jest zarówno profesjonalistą, jak i pasjonatem motoryzacji.

Jakie są objawy niewłaściwej geometrii kół?

Mając wątpliwości odnośnie geometrii kół, na początku należy sprawdzić, czy podczas jazdy samochód, jest ściągany na bok. Dodatkowo, spodziewać się tego możemy, gdy pojazd z opóźnieniem reaguje na wszelkiego rodzaju ruchy kierownicą. Słysząc pisk opon, podczas pokonywania zakrętów, powinno się poważnie zastanowić nad wizytą u mechanika. Powinno się ją także odbyć, w momencie, gdy dostrzeżemy zmianę położenia kierownicy, przy wyprostowanych kołach. Jeśli właściciel pojazdu wciąż nie ma pewności, co do właściwego ustawienia geometrii kół, może skorzystać z najpewniejszego sposobu, którym jest obejrzenie bieżnika opony. Jego nierównomierne starcie oznacza jednoznacznie, że koła pojazdu niewłaściwie ustawione. Kontrolę przeprowadzić należy w profesjonalnym warsztacie. Niestety nie jest to czynność, którą może przeprowadzić każdy kierowca, w swoim garażu.

Opracowanie:
Gdańsk, Kołobrzeska 30
tel. 509 838 041
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz