Artykuł sponsorowany

Dlaczego gaśnica wymaga legalizacji?

Dlaczego gaśnica wymaga legalizacji?

Gaśnice stanowią element wyposażenia samochodów lub obiektów mieszkalnych i użytkowych. Są instalowane na wypadek pożaru, aby gaszenie płomieni rozpocząć jeszcze przed przybyciem jednostki straży. Ze względu na ważną rolę, jaką pełnią, gaśnice muszą być w pełni sprawne. Dlatego polskie prawo reguluje konieczność wykonywania okresowych przeglądów i potwierdzania sprawności urządzeń nalepką legalizacyjną.

Nie wystarczy wyposażyć zakładu pracy czy obiektu użyteczności publicznej w gaśnicę. Trzeba jeszcze wybrać model, który w razie pożaru spełni swoją funkcję i faktycznie zadziała. Polskie prawo restrykcyjnie reguluje zasady dotyczące liczby gaśnic przypadających na dany metraż wraz z ich rozmieszczeniem oraz wymaganymi certyfikatami (CNBOP).

Ochrona przeciwpożarowa budynków

W trosce o zdrowie i życie pracowników przedsiębiorca lub inna osoba odpowiedzialna za zarządzanie obiektem musi przestrzegać zasad ochrony przeciwpożarowej. Jedną z regulacji, jaką porusza Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Z 2010 r. Nr 109 poz 719), są gaśnice i kwestie dotyczące ich legalizacji. Co składa się na legalizację?

  • Przeglądy, czyli podstawowe czynności kontrolne, które odbywają się „powierzchownie”, bez oględzin wnętrza gaśnicy,

  • konserwacje wraz z wymianą proszku gaśniczego oraz uszczelek, a także przeprowadzeniem próby ciśnieniowej,

  • próby ciśnieniowe przeprowadzane dla urządzeń o masie 6 kg wzwyż.

Podczas wykonywania powyższych czynności może okazać się, że gaśnica nie działa poprawnie, a więc konieczna jest jej naprawa. To alternatywa dla zakupu nowego urządzenia, a serwis można zlecić wyspecjalizowanym firmom, np. SEBAL. Remonty czy regeneracje gaśnic proszkowych, śniegowych lub płynowych mogą odbywać się wyłącznie w zakładach, które mają autoryzację do przeprowadzania tego typu napraw.

Dlaczego legalizacja jest taka ważna?

Nie należy zaniedbywać obowiązkowej legalizacji gaśnic. To niezwykle ważny proces, który pozwala kontrolować kondycję urządzeń tak, aby były w pełni gotowe do pracy w razie pożaru. Nalepka legalizacyjna umieszczona na gaśnicy potwierdza fakt odbycia kontroli. Przeglądy okresowe trzeba powtarzać regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj wystarczy robić to raz w roku, jednak w praktyce można zwiększyć częstotliwość, zwłaszcza, jeśli urządzenie przechowywanie jest w warunkach szkodliwych (np. kiedy grozi mu duża wilgotność powietrza).

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz