Dlaczego drzemka jest ważna? Drzemka w pracy i w domu

Dlaczego drzemka jest ważna? Drzemka w pracy i w domu

Wiele osób twierdzi, że ucinanie drzemki w ciągu dnia świadczy o lenistwie. Takie myślenie jest błędne – pora zmienić podejście do drzemki! Krótki sen w ciągu dnia jest potrzebny do pełnej regeneracji organizmu. Przeczytaj, dlaczego drzemka jest tak istotna do dobrego wypoczynku. Dowiedz się, jak nauczyć się odpoczywać w pracy. Sprawdź, dlaczego warto robić sobie krótkie przerwy.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Poznaj potęgę drzemki

Popołudniowe przesilenie to coś, co dotyczy wielu z nas. Stajemy się senni, nasza wydajność spada...  Dlatego niektórzy znaleźli na to sposób! Wzorem Hiszpanów warto wprowadzić w życie popołudniową sjestę.  

Chcesz mieć energię? Naucz się wykorzystywać czas w ciągu dnia na wypoczynek. Pamiętaj, że regeneracja organizmu odbywa się nie tylko podczas snu, ale przez całą dobę. Jeśli jesteś typem skowronka, impuls do spania pojawi się u ciebie już między godziną 13 a 15. Sowy będą senne trochę później.

To świetny moment na 90-minutowy cykl snu lub 30-minutowy okres kontrolowanego wypoczynku. Możesz uzupełnić wtedy braki energetyczne, jeśli twój sen był ostatnio zbyt krótki. Według badań i opinii neurologów odpoczynek w ciągu dnia sprawia, że pamięć lepiej funkcjonuje. Moc drzemki wykorzystują piloci oraz sportowcy, którzy w ten sposób uzupełniają deficyt nocnego snu.

Drzemka w pracy – czy to możliwe?

11 marca obchodzony jest Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Zastanawiasz się, czy traktować to jako żart, czy w ogóle można zasnąć w miejscu pracy chociaż na chwilę? Istnieją nowoczesne biura, w których przygotowane są nawet specjalne sale z relaksującą muzyką, wypełnione zapachem olejków eterycznych. Pracownicy mogą się tam udać i odpłynąć na wygodnych kanapach.

W większości firm nie można jednak liczyć na takie luksusy, więc pozostaje poszukać innego rozwiązania. Idealnym miejscem do odpoczynku może być nawet pusta sala konferencyjna lub kanapa w poczekalni. Jeśli wydaje Ci się, że zaśnięcie w takim miejscu jest niemożliwe, nie martw się, z czasem można nauczyć się kontrolowanego wypoczynku. Drzemka nie jest głębokim snem, w jaki zapada się w nocy.

Jeśli pracujesz zdalnie, drzemka w ciągu dnia jest zdecydowanie łatwiejsza do realizacji. Pamiętaj jednak, by nigdy nie odpoczywać w sypialni. Łóżko powinno kojarzyć się wyłącznie z nocnym wypoczynkiem. Na krótką drzemkę możesz wybrać fotel w salonie.

Pora na drzemkę. Jak to zrobić?

Niektórzy nie będą mieli żadnego problemu, żeby po chwili błogo odpłynąć, a niektórzy zmrużą wyłącznie powieki. Nie możesz zasnąć? Nie przejmuj się. Kluczowe to zrelaksować się na chwilę. Zamknij oczy i odetnij się od rzeczywistości. Jeśli masz z tym kłopot, możesz sięgnąć po techniki medytacyjne.

Nie zrażaj się już na wstępie, trochę cierpliwości i nawet osoby, które nie potrafią zmrużyć oka za dnia, będą w stanie nauczyć się poobiedniej drzemki. Po odpoczynku koniecznie znajdź chwilę na powrót do rzeczywistości. Szklanka wody, wyjście na powietrze lub otwarcie okna szybko pozwolą odzyskać pełną świadomość.

drzemka w pracy

Czy drzemka ma jakieś minusy?

Wiele osób twierdzi, że drzemka jeszcze bardziej je rozleniwia, dlatego rezygnuje z takiej formy odpoczynku. Faktycznie drzemka ma swoje wady. Może wystąpić po niej uczucie ciężkości lub dezorientacji. Dlatego ważne jest, by zaplanować drzemkę w dobrym czasie, czyli wtedy, kiedy robisz się senny. Warto wcześniej napić się kawy. Kofeina aktywna jest po 20 minutach, dlatego zacznie działać dopiero po przebudzeniu. Po drzemce najlepiej od razu wyjść na światło dzienne, które szybko Cię rozbudzi.

Przerwa w pracy zamiast drzemki

Nie masz możliwości, by zdrzemnąć się w pracy? Pamiętaj, śnienie i regeneracja to nie tylko nocny wypoczynek i krótki sen w ciągu dnia. Naucz się robić sobie przerwy. Mózg potrzebuje wytchnienia, by prawidłowo przetwarzać informacje, inaczej pamięć i koncentracja zaczną szwankować.

Postaraj się robić przerwy w pracy co godzinę. Jeśli to niemożliwe, zwolnij co 90 minut. Taki odpoczynek wcale nie musi trwać długo. Wystarczy, że wstaniesz od biurka i oderwiesz się od ważnych spraw tylko na moment – zaparz herbatę, porozmawiaj z kolegą, wykonaj telefon, idź do toalety.

A może drzemka wczesnym wieczorem?

Możliwe, że wcale nie chce Ci się spać po południu? Nie zmuszaj się więc do odpoczynku! Udaj się na drzemkę wczesnym wieczorem w godzinach 17-19. Jeśli pracujesz do 16, to będzie najlepsze rozwiązanie.

Gdy wrócisz do domu, połóż się i spróbuj zasnąć, jednak pamiętaj, by wieczorna drzemka nie trwała dłużej niż 30 minut. Krótki wypoczynek da Ci zastrzyk energii na cały wieczór. Jeśli pośpisz dłużej, prawdopodobnie będziesz mieć kłopot z zaśnięciem w nocy.

Źródło: Przerwa! Nowe spojrzenie na drzemki – równowaga między aktywnością a spoczynkiem [w:] Nick Littlehales, „Śpij dobrze”

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
Marcin G.
Marcin G.
06.03.2019
Zawsze to wiedziałem! Wspaniały artykuł, który odmienił życie mojej Kierowniczki :)