Artykuł sponsorowany

Dlaczego badanie USG stawów biodrowych noworodka jest ważne?

Dlaczego badanie USG stawów biodrowych noworodka jest ważne?

W pierwszym okresie życia niemowląt dużą rolę odgrywają profilaktyka i regularne kontrole lekarskie. Jedno z badań w tym zakresie stanowi preluksacja, czyli USG stawów biodrowych. Pozwala ono zweryfikować prawidłową budowę – ułożenie kości udowej w panewce. Zaniedbania w tej kwestii mogą bowiem mieć poważne konsekwencje na późniejszym etapie rozwoju dziecka.

Kiedy wykonuje się badanie?

Preluksacja, czyli ultrasonografia bioder noworodka, zalicza się do podstawowych badań profilaktycznych w pierwszych miesiącach życia dziecka. Powinno zostać przeprowadzone trzy lub cztery razy, czyli:

  • między 6 a 12 tygodniem życia;
  • po ukończeniu 3 miesięcy;
  • gdy maluch zacznie samodzielnie chodzić.

Ponadto badanie USG przeprowadza się również niedługo po narodzinach, jeszcze w szpitalu. Jest to wskazane, zwłaszcza gdy w najbliższej rodzinie występowały takie schorzenia jak dysplazja stawów biodrowych, kręcz szyi bądź stopa końsko-szpotawa. Ponadto wykonuje się je także w przypadku noworodków ułożonych miednicowo w łonie matki. Na taką diagnostykę można zgłosić się między innymi do Kliniki „Zdrowe Dziecko”, której siedziba znajduje się w Pruszkowie. Powtarza się je kilkukrotnie ze względu na plastyczność i ciągłe kształtowanie się bioder malucha.

Jaki jest cel USG stawów biodrowych?

Metoda ultrasonograficzna pozwala wykryć lub wykluczyć najmniejsze nieprawidłowości, których nie da się zdiagnozować przy zwykłym badaniu. Główny cel preluksacji stanowi ewentualne rozpoznanie dysplazji stawu biodrowego, czyli częstej i ciężkiej wady wrodzonej u niemowląt. Im wcześniej zostanie stwierdzona, tym łatwiej przebiega leczenie. Schorzenie w stadium rozwojowym polega na tym, że głowa kości udowej porusza się do tyłu i do przodu. Przy prawidłowej budowie spoczywa ona natomiast w panewce, czyli kieszeni wspomnianej kości. Badanie tego typu jest całkowicie nieinwazyjne, bezbolesne oraz bezpieczne. Trwa od kilku do kilkudziesięciu minut, a przeprowadza się je w obecności rodzica.

Jakie skutki ma dysplazja stawu biodrowego?

Jak zostało już wspomniane wcześniej, przyczyny powstania deformacji mogą być związane z genetyką lub ułożeniem dziecka w macicy. Bardziej narażone są na nią noworodki pierworodne, z ciąży mnogiej, a także dziewczynki. Wpływ ma również duża masa malucha lub nieprawidłowa pielęgnacja. Powinniśmy unikać ciasnego owijania bioder pieluszką, a także tego by dziecko dużo leżało na brzuchu. Ponadto nie można zaniedbywać regularnego przeprowadzania USG stawów biodrowych. Przeoczenie dysplazji może się bowiem wiązać z bolesnymi dolegliwościami ujawniającymi się wraz z rozwojem, między innymi podwichnięciem bądź całkowite zwichnięciem w stawie biodrowym. W zaawansowanym stadium rozwoju deformacji może być ponadto konieczne przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Warto mieć na uwadze, że to wszystko rzutuje również na późniejszą sprawność dziecka.

Opracowanie:
Pruszków, al. Armii Krajowej 34
tel. 22 729 07 54
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz