Artykuł sponsorowany

Dlaczego automatyka i robotyka podbijają rynek?

Dlaczego automatyka i robotyka podbijają rynek?

Wyzwania czwartej rewolucji przemysłowej, której bezpośrednimi motorami powstania były digitalizacja i Internet szybko nabrały globalnego charakteru. Wdrażanie rozwiązań opartych na automatyzacji procesów produkcyjnych, a także upowszechnienie robotyki odbiło się na zwiększonej wydajności zakładów. Można wskazać kilka źródeł postępującej dominacji innowacyjnych technologii.

Automatykę i robotykę można rozpatrywać jako odrębne zagadnienia lub jeden dział współczesnej inżynierii.  To interdyscyplinarna dziedzina nauki, zajmująca się pracą nad systemami sterującymi różnymi obiektami i procesami technologicznymi – bez udziału człowieka, za to z zastosowaniem zaawansowanych programów wykorzystujących czujniki i kamery. Skutki jej osiągnięć można zaobserwować w różnych sektorach gospodarki i życia społecznego: rolnictwie, medycynie, komunikacji, a ze szczególną przejrzystością – w przemyśle. Dostęp do innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie spowodował zapotrzebowanie na wyszkolonych specjalistów, stąd powstanie i popularność studiów tematycznych. Warto się jednak przyjrzeć, co z kolei przyczyniło się do niemalże wirusowego pojawienia się samych systemów.

Automatyzacja i robotyzacja w przemyśle 

Przemysł 4.0, czyli określenie oznaczające kolejną rewolucję na jego obszarze, zrodził się w wyniku cyfryzacji i łatwiejszego dostępu do Internetu. Pod względem teoretycznym to te zjawiska stanowią bezpośrednie źródło opisywanego działu inżynierii. Pojawienie się nowych technologii dało bodziec do refleksji nad kolejnymi rozwiązaniami w zakresie automatyki – skoro urządzenie może stać się przekaźnikiem globalnej komunikacji, dlaczego samo nie może się komunikować? Dzisiaj obsługa klienta odbywa się za pomocą wcześniej napisanych scenariuszy, wgranych do pamięci maszyny, która odpowiada na zadane pytania. Robotyzacja w procesach produkcyjnych była kolejnym, naturalnym krokiem w wyznaczonym już kierunku.

Technologia podbiła rynek nie tylko ze względu na dominujące trendy w tym zakresie, ale także z kilku innych przyczyn. 

Wysokie korzyści ekonomiczne, widoczne zarówno pod względem wydajności zastosowanych systemów, jak i oszczędności spowodowane niewielką ingerencją człowieka w ich działanie to główne przyczyny dominacji automatyki i robotyki – komentuje ekspert z firmy APE SYSTEMS

Instalacje mogą pracować w nieprzerwany, regularny sposób bez spadku jakości produkcji. Zastępują czynnik ludzki, determinowany przez zmęczenie, samopoczucie czy zewnętrzne bodźce. Monitoring urządzeń umożliwia zachowanie kontroli nad organizacją zakładu, jednak manualne sterowanie ograniczone jest do minimum.

Przyszłość automatyki i robotyki 

Systemy oparte na automatyzacji i robotyzacji są już niemal w każdym zakładzie przemysłowym. To najlepszy sposób na zarządzanie produkcją, jak i zwiększenie jej wyników. Można przewidywać, iż w dalszej pracy nad technologiami będzie poszukiwać się jeszcze bardziej zaawansowanych metod rozwoju ekonomicznego, a wypracowane rozwiązania zostaną ukierunkowane na maksymalny wzrost wydajności. Nowe pokolenia specjalistów w tej dziedzinie, których edukacja opiera się na dotychczasowych osiągnięciach i wiedzy ekspertów stanowią szanse na wypracowanie czegoś jeszcze bardziej innowacyjnego. Wraz z kolejnym przekroczeniem bram uniwersyteckich świat może czekać następna rewolucja przemysłowa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz