Artykuł sponsorowany

Dieta w leczeniu zaburzeń psychicznych

Dieta w leczeniu zaburzeń psychicznych

Obecnie bardzo dużą rolę przykłada się do zdrowego żywienia i konstruuje się diety dla ludzi cierpiących na konkretne schorzenia, takie jak np. cukrzyca, nadciśnienie, nadkwasota żołądka itp. Warto znać pokarmy wybitnie odżywcze dla mózgu oraz detoksykujące organizm, które są polecane w przebiegu leczenia chorób psychicznych. Przestawienie się na nowe zasady wymaga wysiłku, jednak korzyści z osiągniętej poprawy zdrowia są bardzo zauważalne.

Co trzeba jeść?

W zaburzeniach psychicznych należy szczególnie dbać o „pokarm dla mózgu”. Są nim przede wszystkim kwasy omega-3, 6 i 9, ze szczególnym naciskiem na kwasy omega-3. Znajdziemy je w orzechach, tłustych rybach (takich jak np. makrela, łosoś, tuńczyk), olejach, zwłaszcza tych tłoczonych na zimno. Znakomitym olejem jest olej lniany, stanowiący podstawę diety budwigowej, który połączony z twarogiem w gładką masę jest świetnie wchłaniany przez organizm. Optymalną dawką kwasów omega trzy dla zdrowego człowieka są cztery średnie orzechy włoskie dziennie, osobom z zaburzeniami psychicznymi poleca się spożywanie ich w większej liczbie.

Aby organizm właściwie funkcjonował należy dostarczać sobie odpowiednią ilość witamin oraz minerałów, znajdziemy je w warzywach i kaszach, bardzo cenna jest kasza gryczana, która zawiera ważne w omawianej tu kwestii witaminy z grupy B, witaminę PP oraz cynk.

Najlepsze w takim żywieniu będą zawsze warzywa i owoce ekologiczne, kurczaki długo hodowane, mięso wieprzowe z dobrego, pewnego źródła, jaja od kur z wolnego wybiegu.

Żeby ustalić dietę najbardziej pomocną przy leczeniu, warto skorzystać z pomocy cenionego specjalisty, takiego jak Rudziński Dariusz, lek. med. Indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska, który pomoże dobrać nie tylko odpowiednie leki, ale i najlepsze produkty spożywcze.

Czego unikać?

Nie spożywamy tzw. „sztucznych” produktów, pełnych konserwantów, chemicznych dodatków i barwników (czyli kolorowych napojów, ciastek z utwardzonymi tłuszczami trans ze sklepu, produktów cukierniczych, margaryn). Im prostszy skład, tym lepiej. Omijamy także wszelkie produkty typu instant, kostki rosołowe, chipsy, słone przekąski, gotowe sosy i takie w torebkach. Nie dlatego, że są tłuste, choć to również jest argument. Zawierają one polepszacz smaku, glutaminian sodu E621, który jest silnie destrukcyjną substancją dla mózgu. Niestety większość wędlin, pasztetów i kiełbas zawiera ten fatalny dodatek. Lepiej samemu przyrządzać np. schab i kroić go na kanapki lub znaleźć producenta, który oferuje wyroby bez glutaminianu sodu. Mięso warto doprawiać czosnkiem, czarnuszką, pieprzem ziołowym, które zawierają dobroczynne substancje biologiczne.

Pieczywo pszenne należy zastąpić pieczywem żytnim i całkowicie wyeliminować produkty z pszenicą, takie jak ciastka, makarony itd. Badania dowodzą, że pszenica nie jest już tym wartościowym zbożem, co przed wiekami. Osoby z zaburzeniami psychicznymi, które odstawiły pszeniczną mąkę,  mówią, że czują się znacznie lepiej odkąd przestały ją spożywać.

Detoksykacja

W leczeniu zaburzeń psychicznych stosuje się leki, które często mają skutki uboczne w postaci gorszego samopoczucia, spowolnienia, senności itp. Różnorodna, wartościowa dieta z kwasami omega-3 pozwoli na lepsze funkcjonowanie, łagodzi chorobę, przez co, przy współpracy z lekarzem psychiatrą, można przyjmować mniejszą dawkę leku.

Pomocne w oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych związków jest także przyjmowanie suplementacji w postaci alg np. spiruliny lub chlorelli. Poleca się także picie zielonej i czerwonej herbaty, rooibos, pokrzywy, czystka, soków naturalnych, niedosładzanych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz