Artykuł sponsorowany

Diagnostyka samochodowa samochodu używanego

Diagnostyka samochodowa samochodu używanego

Każdy właściciel samochodu lub użytkownik pojazdu przynajmniej raz w życiu spotkał się z sytuacją, kiedy na desce rozdzielczej pojawiła się czerwona lub pomarańczowa kontrolka. Mogą one informować o konieczności wymiany oleju lub uszkodzonej żarówce. Jednak może to być też sygnał poważniejszej awarii. Dlatego kiedy tylko coś niepokojącego pojawi się na desce rozdzielczej naszego samochodu warto udać się do stacji diagnostycznej.

Czym jest diagnostyka samochodowa?

Komputerowa diagnostyka samochodowa to czynność, która polega na podłączeniu komputera, zwanego również testerem diagnostycznym, do komputera pokładowego samochodu. Podłączenie następuję za pomocą specjalnych wtyczek, które pozwalają połączyć oba komputery i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Usługa diagnostyki pozwala też dowiedzieć się, w jakiej kondycji znajduje się samochód oraz czy parametry odbiegają od pożądanych, zawartych w książce pokładowej. Ponadto diagnosta może zweryfikować rodzaj usterki, jej przyczynę, a następnie sprawnie ją usunąć.

Zalety diagnostyki komputerowej

Regularnie wykonywana diagnostyka pozwala zachować samochód w dobrym stanie technicznym, podobnie jego układów i podzespołów. Dzięki podłączeniu komputera pokładowego do komputera diagnostycznego można sprawdzić prawidłowość działania wszystkich podzespołów bez konieczności ci demontażu i naruszania jakichkolwiek jego elementów. Dzięki szybkiemu połączeniu następuje wymiana danych, która umożliwia porównanie wartości obecnego stanu parametrów samochodu z wartościami określonymi przez producenta. Przejrzysty interfejs komputera diagnostycznego umożliwia sprawną diagnozę wszystkich systemów, jakie znajdują się w samochodzie. Wykonana poprawnie diagnostyka pozwala przyspieszyć proces naprawy i pozwala zmniejszyć jej koszty. Mechanik, który posiada kompletne informacje na temat wykrytych błędów oraz usterek może wymienić konkretne części bez konieczności wymiany dobrze funkcjonujących mechanizmów. Z jednej strony przyspiesza to pracę, ale też pozwala zaoszczędzić często duże kwoty pieniędzy. Diagnoza komputerowa zmniejsza też ryzyko wymiany podzespołów, które funkcjonują prawidłowo.

Diagnostyka komputerowa sprawdza się też w przypadku zakupu używanego samochodu. Potencjalny nabywca ma prawo udać się samochodem do stacji diagnostycznej w celu sprawdzenia czy wszystkie podzespoły działają prawidłowo. Pozwoli ona też na poznanie rzeczywistego przebiegu samochodu oraz jego stanu technicznego. Jest to istotne, ponieważ w wielu przypadkach handlarze ukrywają wady i usterki. Diagnostyka komputerowa szybko ujawnia zatajone problemy i pozwala uniknąć zakupu niesprawnego pojazdu oraz późniejszych kłopotów z naprawą uszkodzonych podzespołów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz