Artykuł sponsorowany

Diagnostyka samochodowa. Co warto wiedzieć?

Diagnostyka samochodowa. Co warto wiedzieć?

 Czasy, kiedy samochody były urządzeniami wyłącznie mechanicznymi, minęły bezpowrotnie – obecnie każdy nowy egzemplarz wyposażany jest w szereg elektronicznych systemów, których zadaniem jest kontrola pracy auta, zwiększanie bezpieczeństwa, a także ułatwianie prowadzenia auta w wyjątkowych sytuacjach. Systemy te można również wykorzystać w celu wczesnego wykrywania usterek. W tym celu przeprowadza się diagnostykę komputerową samochodu. Na czym ona polega?

Czym jest diagnostyka komputerowa?

Diagnostyka komputerowa samochodu to usługa, które celem jest wykrycie nieprawidłowości w funkcjonowaniu auta, mogących wynikać z uszkodzenia pewnych jego elementów. W jaki sposób jest ona przeprowadzana? 

- Generalna zasada jest bardzo prosta – wyjaśnia specjalista warsztatu MERC Jaworscy - Wystarczy, że do komputera pokładowego samochodu zostanie podłączony inny komputer, posiadający specjalistyczne oprogramowanie. Każdy komputer samochodowy wyposażony jest w systemy diagnostyczne, monitorujące prace określonych podzespołów auta. Porównując aktualne parametry z systemów z domyślnymi, określonymi przez producenta parametrami, które powinny występować w sprawnie funkcjonującym aucie, można dojść, które podzespoły funkcjonują nieprawidłowo i w dalszej kolejności odkryć przyczyną występowania tych nieprawidłowości.

Zalety diagnostyki komputerowej

Główna zaleta diagnostyki komputerowej jest oczywista – do jej przeprowadzenia potrzebne jest wyłącznie podłączenie laptopa do samochodu, nie ma konieczności rozbierania całego auta aby dowiedzieć się, które elementy są wadliwe i jaka jest przyczyny nieprawidłowego funkcjonowania pojazdu. Z drugiej strony cała usługa stwarza bardzo niewielkie pole do wszelkich oszustw i naciągania klienta, co było nagminnym zjawiskiem jeszcze stosunkowo niedawno, kiedy diagnostykę stanu auta przeprowadzano „na oko”. W takiej sytuacji mechanik mógł – celowo lub też przez przeoczenie – nieprawidłowo zdiagnozować problem, narażając klient na dużo wyższe koszty naprawy. Obecnie taki problem jest właściwie nieobecny. Oprogramowanie diagnostyczne nie myli się, dokładnie odczytuje parametry pochodzące z komputera pokładowego samochodowego i jest w stanie precyzyjnie zdiagnozować przyczyny nieprawidłowego działania konkretnych podzespołów auta. Dane uzyskane przy jego pomocy są dostępne klientowi, ma on zatem pełen wgląd w to, co dzieje się z jego samochodem.

Kiedy warto udać się na diagnostykę?

Regularna diagnostyka auta pozwala zawczasu wykryć drobne nieprawidłowości, które – jeśli zostaną zignorowane – mogą prowadzić do dużo poważniejszych i kosztownych awarii. Na diagnostykę warto udać się przynajmniej raz do roku, a także w sytuacji, kiedy nasz samochód przestaje działać sprawnie, a na desce rozdzielczej zapalają się ostrzegawcze kontrolki.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz