Artykuł sponsorowany

Diagnostyka komputerowa samochodów

Diagnostyka komputerowa samochodów

Pojęcie diagnostyki komputerowej nie jest dziś obce żadnemu właścicielowi pojazdu, a chociaż kojarzy się z nowoczesnością, jego historia sięga pół wieku wstecz. Dziś korzystanie z komputerów w ocenie stanu technicznego samochodu jest nie tylko wygodnym unowocześnieniem, ale i koniecznością.

Termin starszy niż się wydaje

W dzisiejszych czasach każdy właściciel samochodu spotkał się już z diagnostyką komputerową, stanowiącą podstawową czynność po przyjeździe do warsztatu. Chociaż komputery pozwalające ocenić poszczególne funkcje pojazdu są dostępne od niedawna, same systemy autodiagnostyki montuje się w samochodach od lat 70. ubiegłego wieku. Jak w każdej dziedzinie, tak i w tej następuje systematyczny rozwój i unowocześnianie, a od momentu popularyzacji technologii informatycznych, obszar diagnostyki został również przez nie zdominowany. Koncerny samochodowe pozostają w ciągłym wyścigu do lepszych, nowocześniejszych i bezpieczniejszych pojazdów, dlatego każda kolejna odsłona marki posiada innowacyjne rozwiązania, sprzyjające również diagnozowaniu problemów.

Początki nie były łatwe, bowiem pomimo istnienia systemów do diagnozowania komputerowego wprowadzanie indywidualnych kodów usterek przez każdego producenta nie pozwalało na ujednolicanie kontroli. Specjalistyczne urządzenia posiadały jedynie ASO. Dziś stan ten uległ zmianie, a większość warsztatów samochodowych dysponuje uniwersalnymi urządzeniami diagnostycznymi, umożliwiającymi przetestowanie każdego pojazdu, bez względu na model i markę. To efekt zmiany przepisów, które w trosce o większe bezpieczeństwo na drogach nakazują ujednolicenie kodów usterek wszystkich marek i ich modeli znajdujących się na rynku.

Diagnostyka komputerowa, czyli po prostu diagnoza

Świat idzie z postępem i wszystko wokół nas zmienia się, ulegając prawom technicyzacji, jednak wciąż jeszcze są takie osoby, które pamiętają czasy żmudnego rozkładania samochodu na części w celu znalezienia problemu. Dziś mechanik samochodowy nie musi już spędzać godzin na plecach pod podwoziem pojazdu, bowiem wystarczy, że podepnie komputer samochodowy do urządzenia diagnostycznego, a natychmiast otrzyma informację o tym, co nie działa jak należy. To nie tylko oszczędność czasu i kosztów, ale również gwarancja, że każda usterka zostanie wychwycona w porę. Każdy kierowca wie, że kiedy zapala się kontrolka silnika, lista problemów związanych z tym sygnałem jest bardzo długa. Komputer wskazuje dokładnie, czy awarii uległa cewka zapłonowa, świece czy też obluzował się styk, a to wydatnie ogranicza czas naprawy problemu.

Przeprowadzana dziś przez większość warsztatów samochodowych, w tym również przez firmę DW-Auto Dariusz Wysocki, diagnostyka komputerowa to nic innego, jak postawienie diagnozy, na podobieństwo tej stawianej przez lekarza pacjentowi. Kiedy system komputerowy określi przyczynę, wyleczenie, czyli naprawa jest już prosta. Dzięki specjalistycznym urządzeniom diagnostycznym można się dowiedzieć, czy poprawnie działa silnik, ABS, immobiliser, poduszki powietrzne, sprawdzić parametry jazdy, takie jak wskaźniki, czasy wtrysków, temperatura, przepływomierz, ciśnienie doładowania i wiele innych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz