Artykuł sponsorowany

Diabetolog Dorota Kaźmierska: Zaburzenia lipidowe - objawy, przyczyny i możliwości leczenia

Diabetolog Dorota Kaźmierska: Zaburzenia lipidowe - objawy, przyczyny i możliwości leczenia

Zaburzenia lipidowe to coraz częstszy problem zdrowotny w dzisiejszym społeczeństwie. Niewłaściwa dieta, siedzący tryb życia i predyspozycje genetyczne mogą prowadzić do nieprawidłowego poziomu cholesterolu we krwi, co zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych chorób sercowo-naczyniowych. Pomoc w przypadku zaburzeń lipidowych znajdziemy w ofercie Diabetolog Doroty Kaźmierskiej. W niniejszym artykule dowiemy się więcej na temat zaburzeń lipidowych.

Przyczyny zaburzeń lipidowych

Zaburzenia lipidowe to grupa schorzeń charakteryzujących się nieprawidłowym stężeniem tłuszczów we krwi, takich jak cholesterol i trójglicerydy. Przyczyną tego zjawiska może być zarówno genetyka, jak i niewłaściwe nawyki żywieniowe oraz styl życia. Często zaburzenia te są wynikiem dziedziczenia wadliwych genów odpowiedzialnych za metabolizm lipidów. W takim przypadku mówimy o zaburzeniach pierwotnych. Natomiast zaburzenia wtórne mają podłoże nabyte i mogą być spowodowane przez inne choroby, takie jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy choroby wątroby.

Objawy zaburzeń lipidowych

Niestety, zaburzenia lipidowe często nie dają wyraźnych objawów, co utrudnia ich wczesne wykrycie. W niektórych przypadkach mogą występować takie symptomy jak ból głowy, zawroty głowy, zmęczenie czy bóle mięśni. Warto również zwrócić uwagę na tzw. ksantomatose, czyli żółte plamy na skórze powstające w wyniku odkładania się cholesterolu. W przypadku wystąpienia tych objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Diagnoza zaburzeń lipidowych

Podstawowym badaniem diagnostycznym w przypadku zaburzeń lipidowych jest badanie poziomu cholesterolu całkowitego, HDL (dobrego cholesterolu), LDL (złego cholesterolu) oraz trójglicerydów we krwi. Badanie to powinno być wykonywane na czczo, a jego wyniki pozwalają ocenić ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca czy zawał serca. Pomoc w przypadku wystąpienia zaburzeń lipidowych oferuje Diabetolog Dorota Kaźmierska.

Leczenie zaburzeń lipidowych

Leczenie zaburzeń lipidowych zależy od przyczyny ich wystąpienia oraz stopnia zaawansowania schorzenia. W przypadku zaburzeń pierwotnych często konieczne jest stosowanie leków hipolipemizujących, takich jak statyny czy fibryni. Leczenie farmakologiczne łączy się zazwyczaj z modyfikacją stylu życia i wprowadzeniem odpowiedniej diety.

W przypadku zaburzeń wtórnych, kluczowe jest leczenie choroby podstawowej, która prowadzi do nieprawidłowego metabolizmu lipidów. W takim przypadku również ważna jest zmiana nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz