Artykuł sponsorowany

Dezynfekcja pomieszczeń sanitarnych

Dezynfekcja pomieszczeń sanitarnych

Wizyta u dentysty, fryzjera czy kosmetyczki, a także korzystanie z basenu lub sauny – wszystkie te aktywności mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia, jeśli odwiedzamy lokale, w których nie przestrzega się podstawowych zasad higieny, takich jak np. obowiązek dezynfekcji obiektów i sprzętów.

Odkażanie

Dezynfekcja – inaczej odkażanie – to działanie mające na celu niszczenie drobnoustrojów i ich przetrwalników. Dezynfekcja, w przeciwieństwie do antyseptyki, dotyczy przedmiotów i powierzchni użytkowych. Dbałość o czystość takich obiektów jak baseny, szpitale, przychodnie i inne miejsca użyteczności publicznej leży w naszym wspólnym interesie i jest gwarancją bezpiecznego korzystania z wymienionych obiektów.

Wyróżniamy dwa typy dezynfekcji: zapobiegawczą i ogniskową. Ta pierwsza dotyczy tych elementów środowiska, które narażone są na zakażenie. Są to pomieszczenia użytkowane przez człowieka, typu kuchnia, stołówka, łaźnia, czy przedmioty takie jak naczynia czy narzędzia stosowane przez lekarzy. Dezynfekcja ogniskowa wykonywana jest na bieżąco w ogniskach zakażenia, a więc np. przy łóżku chorego lub w otoczeniu nosiciela. Dezynfekcję końcową  przeprowadza się w pomieszczeniach, w których przebywał chory. Głównym celem dezynfekowania pomieszczeń i przedmiotów jest eliminacja większości form wegetatywnych bakterii, wirusów, grzybów na nieożywionych przedmiotach, a także zapobieganie ich rozprzestrzenianiu się.

Istnieje kilka metod dezynfekcji: fizyczna, chemiczna i termiczno-chemiczna. Środkami fizycznymi służącymi do odkażania są: oczyszczanie mechaniczne, działanie wysoką temperaturą, bezpośrednie napromieniowanie słoneczne, napromieniowanie promieniami nadfioletowymi czy wysuszanie. Jeśli chodzi o dezynfekowanie metodą chemiczna, to wyróżniamy aż 8 grup środków dezynfekcyjnych, takich jak: fenole, alkohole, chlorowce i ich pochodne, związki utleniające, aldehydy, kwasy organiczne i nieorganiczne oraz ich pochodne, związki azotu oraz związki nieorganiczne i metaloorganiczne. Wymienione środki chemiczne stosuje się w postaci roztworów, emulsji, zawiesin. Oceniając skuteczność wykonanej dezynfekcji bierze się pod uwagę czas działania i stężenie preparatu, temperaturę, pH, twardość wody, wilgotność, ilość drobnoustrojów oraz obecność związków powierzchniowo-czynnych.

Aby efektywnie, trwale i zgodnie z przepisami dokonać dezynfekcji pomieszczeń i przedmiotów, zatrudnia się firmy wyspecjalizowane w tego rodzaju usługach, takie jak chociażby działająca na terenie województwa śląskiego Silesia-Pest, oferująca odkażanie pod kątem bakterii, wirusów i grzybów. Korzystając z pomocy fachowców mamy pewność, że stosowane preparaty i urządzenia posiadają wymagane zezwolenia dopuszczające do stosowania w Polsce (Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Państwowego Zakładu Higieny).

Baseny i parki wodne

Baseny to miejsca użyteczności publicznej, szczególnie wymagające utrzymania odpowiedniej higieny. Dotyczy to zarówno rozprzestrzeniania się zarazków, jak i występowania glonów, grzybów i tym podobnych zanieczyszczeń. Każdy użytkownik basenu (publicznego czy prywatnego) wprowadza do wody basenowej zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne. Brak dbałości o utrzymanie higieny w takim zbiorniku doprowadzić może w krótkim czasie do sytuacji, że zmieni się on w mętne bajoro, pełne zarazków, zagrażających naszemu zdrowiu.

Woda basenowa musi być poddawana dezynfekcji, podobnie jak pomieszczenia wokół zbiornika, użytkowane codziennie przez setki osób. Dezynfekcja konieczna jest do usuwania bakterii, grzybów i glonów nie tylko chorobotwórczych, ale tych wywołujących zmętnienie wody i śliskie osady. Dezynfekcji dokonuje się stosując aktywny tlen (ozon), chlor lub brom, a także promienie ultrafioletowe. Posiadacze basenów prywatnych mogą na własną rękę dbać o czystość swoich zbiorników, dodając do wody odpowiednie preparaty dostępne na rynku. Obiekty publiczne obsługiwane są natomiast przez wyspecjalizowane firmy, zajmujące się np. dezynfekcją obiektów sanitarnych.

Pomieszczenie sanitarne

Pomieszczenie higieniczno-sanitarne to, według rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp, szatnie, umywalnie, ustępy, pomieszczenia z natryskami, pomieszczenia higieny osobistej kobiet, jadalnie (z wyjątkiem stołówek), pomieszczenia służące do schronienia się przed zimnem oraz pomieszczenia do prania, odkażania, suszenia, odpylania odzieży roboczej lub ochronnej. Przepisy sanitarne nakładają obowiązek dezynfekowania tego rodzaju obiektów. Szczegółowe wymagania dotyczące pomieszczeń i urządzeń higieniczno-sanitarnych zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz