Artykuł sponsorowany

Dezynfekcja – gdzie powinniśmy ją stosować

Dezynfekcja – gdzie powinniśmy ją stosować

Dezynfekcja to proces odkażający, którego celem jest likwidacja drobnoustrojów, mikroorganizmów chorobotwórczych czy też wielu innych wirusów. W niektórych miejscach jest konieczna dla zachowania bezpieczeństwa – na przykład w szpitalach – ale znajduje zastosowanie też w naszych domach. Przyjrzyjmy się bliżej sytuacjom, w których należy przeprowadzać profesjonalną dezynfekcję.

Jakie są rodzaje dezynfekcji?

Wyróżnić możemy dwa rodzaje zabiegów dezynfekcji, które oferują firmy DDD, takie jak Aqua-Tox. Pierwszym z nich jest dezynfekcja zapobiegawcza, która, jak wskazuje nazwa, służyć ma zapobieganiu zakażeniom oraz zatruciom. To procedura profilaktyczna, która musi być systematycznie powtarzana. Dezynfekcji zapobiegawczej poddawany jest między innymi sprzęt medyczny oraz sprzęt używane w produkcji żywności. Przeprowadzana jest w miejscach takich jak publiczne toalety czy stołówki. Drugi rodzaj, dezynfekcja ogniskowa wykorzystywana jest do usunięcia drobnoustrojów w miejscu zaistniałego już zakażenia – na przykład sali szpitalnej, na której przebywali już chorzy.

Szczególnym rodzajem zabiegu jest deakaryzacja. Służy ona likwidacji roztoczy przy pomocy przeznaczonych do tego preparatów, czyli akarycydów. Jej przeprowadzanie zaleca się osobom uczulonym na roztocza i ich alergeny, które gnieżdżą się w łóżkach oraz dywanach.

Kiedy należy przeprowadzić dezynfekcję?

Jak już wspomnieliśmy, w innych sytuacjach przeprowadzimy dezynfekcję zapobiegawczą, a w innych ogniskową. Ta pierwsza wykonywana jest na podstawie przepisów dotyczących bezpieczeństwa naszego zdrowia i związana jest z różnego rodzaju instytucjami czy firmami.

Do tej grupy zaliczają się przede wszystkim szpitale i ośrodki lecznicze, a także wszelkie hotele oraz motele, akademiki oraz internaty. Ścisłej kontroli zagrożeń dla zdrowia wymagają przedsiębiorstwa odpowiedzialne za wywóz odpadów, szkoły i żłobki, a także kuchnie restauracyjne i stołówki. Regularne zabiegi dezynfekcji powinny być ponadto przeprowadzane w salonach kosmetycznych i fryzjerskich.

Istnieją też sytuacje, w których konieczne jest doraźne działanie – dezynfekcja ogniskowa – wymagające udziału specjalistów. Dezynfekcji należy poddać łóżko, w którym długo przebywała osoba chora, a także pomieszczenia, które uległy zagrzybieniu. Może ona być konieczna, jeśli często chorujemy, a lekarz nie może ustalić powodów. W takich przypadkach winne mogą być warunki mieszkaniowe.

Usuwanie roztoczy nie jest może zabiegiem koniecznym, ale na pewno przydatnym. Zapewni alergikowi większy komfort w mieszkaniu i pozytywnie wpłynie na jego samopoczucie. Przyniesie przy tym większe i trwalsze efekty niż tradycyjne sprzątanie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz