Materiał Partnera

Dewocjonalia – na jaką okazję można je wręczyć?

Dewocjonalia – na jaką okazję można je wręczyć?

Dewocjonalia mogą stanowić ciekawy prezent na różne okazje, szczególnie jeżeli chodzi o uroczystości religijne. Dla katolików krzyżyk czy medalik ma duże znaczenie i stanowi pewnego rodzaju amulet, który zapewnia opiekę świętych. Dewocjonalia to także pamiątka z przyjętego nabożeństwa, która ma duże znaczenie nie tylko sentymentalne, ale także duchowe. Jak wybrać dewocjonalia do okazji?

Pamiątka Chrztu Świętego

Chrzest Święty to najważniejszy sakrament w religii chrześcijańskiej, który wprowadza dziecko do wspólnoty katolickiej. To ważne wydarzenie pod względem duchowym, dlatego Chrzest Święty jest celebrowany w gronie rodziny. Z tej okazji wręczane są pamiątki i prezenty, które zazwyczaj mają wydźwięk religijny, żeby podkreślić znaczenie uroczystości. Najczęściej chrzest przyjmują małe dzieci w pierwszych miesiącach życia, dlatego wszelkie prezenty składane są na ręce rodziców. Warto więc zadbać, aby za kilka lat dziecko miało pamiątkę z tego wydarzenia, wręczając symboliczny medalik lub krzyżyk, który będzie mogło nosić, jak dorośnie. Do tego miłym upominkiem będzie Biblia z dedykacją lub książka dotycząca dziejów świętego, którego imieniem zostało obdarzone dziecko podczas sakramentu. Ciekawy wybór pamiątek ze chrztu można znaleźć w Księgarnia Katolicka Łukasz Broma, gdzie dostępne są dewocjonalia na każdą okazję.

Dewocjonalia na Pierwszą Komunię Świętą

Ważnym momentem w życiu katolika jest także Pierwsza Komunia Święta. Mimo że w dzisiejszych czasach tradycja celebrowania nabożeństwa stała się okazją komercyjną, to nie można zapominać, że wydarzenie to ma przede wszystkim wydźwięk religijny. Zamiast gadżetów technologicznych, pieniędzy i srogich prezentów, warto podkreślić katolicki charakter uroczystości, wręczając dziecku dewocjonalia. Może to być:

  • Medalik z wygrawerowaną datą,
  • Różaniec,
  • Biblia z dedykacją,
  • Krzyżyk na ścianę,
  • Obraz z podobizną świętego.

Taki upominek z pewnością będzie pamiątką na wiele lat, w przeciwieństwie do nowego smartfona czy innego gadżetu.

Dewocjonalia na ślub

Ślub to uroczystość, podczas której wręcza się głównie praktyczne prezenty lub pieniądze. Warto jednak postawić na dewocjonalia, które podkreślą religijny charakter uroczystości. Dobrym pomysłem będzie na przykład krzyż, który Państwo Młodzi będą mogli powiesić we wspólnym mieszkaniu lub obraz będący pamiątką zawiązania węzła małżeńskiego. Bez względu na okoliczność warto zadbać, aby dewocjonalia przed wręczeniem zostały poświęcone. Tylko wtedy będą stanowiły symbol religijny, a nie ozdobę, która nie ma mocy opieki chrześcijańskiej.
Opracowanie:
Legionowo, al. Legionów (budynek w obrębie cmentarza)
tel. 606 484 902
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz