Materiał Partnera

Depresja - jakie są jej objawy? Jak sobie z nią poradzić?

Depresja - jakie są jej objawy? Jak sobie z nią poradzić?

Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób. Może przytrafić się każdemu z nas, bez względu na wiek, wykształcenie czy status społeczny. Zwykle zakrada się do naszego życia powoli i stopniowo odbiera radość życia. Nieleczona potrafi zdezorganizować życie, a w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do samobójstwa. Dlatego nie ma co zwlekać - jeśli zauważymy u siebie lub kogoś bliskiego objawy depresji, trzeba jak najszybciej zwrócić się po pomoc.

Objawy depresji

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów depresji jest uciążliwy, długotrwający smutek. Jak go odróżnić od zwykłego smutku? To uczucie w depresji potęguje się i utrudnia codzienne funkcjonowanie - obowiązki w pracy lub domu tracą na znaczeniu a radość z życia ustępuje uczuciom takim jak smutek, żal, poczucie winy, lęk.

Specjaliści wskazują również inne objawy, takie jak: trudności ze snam (bezsenność, nadmierna senność), trudności z koncentracją i zapamiętywaniem, zmęczenie, brak energii, płaczliwość, wyraźnie większy lub mniejszy apetyt, dolegliwości bólowe (bóle głowy, brzucha, nerwobóle), utrata zainteresowań, niezdolność do przeżywania radości i przyjemności, niska samoocena, lęk, myśli samobójcze.

Jeśli chociaż część powyższych objawów trwa co najmniej kilka tygodni, należy zwrócić się o pomoc do specjalisty - psychologa, terapeuty lub psychiatry.

Jak sobie poradzić w depresji?

Depresja to bardzo podstępna choroba i aby sobie z nią poradzić, ważne jest wsparcie bliskich. Porozmawiaj z rodziną i przyjaciółmi o trapiącym cię problemie - dzięki temu będą mogli dać z siebie więcej w tym trudnym okresie.

W trakcie depresji ludzie mają skłonność do zaniedbywania siebie i kontaktów społecznych. Dlatego w miarę możliwości (lub z pomocą bliskich) postaraj się podtrzymać dotychczasowe zainteresowania, zdrowo się odżywiać, podtrzymywać kontakty ze znajomymi.

Leczenie depresji niejednokrotnie obejmuje również farmakoterapię, czyli leki antydepresyjne. Uprawnienia do wypisania tego typu leków posiada psychiatra. Psycholog lub terapeuta nie będą mogli wypisać recepty, natomiast będą mogli skierować pacjenta do dobrego psychiatry.

Profesjonalna pomoc psychologiczna

Przy leczeniu depresji nieoceniona jest również pomoc dobrego psychologa, na przykład z gabinetu Sobczyk-Karpińska Kamila Gabinet Psychologiczny mgr Kamila Sobczyk Karpińska. Psycholog pomoże poradzić sobie z uczuciami i emocjami, a także podpowie jak można sobie radzić z codziennymi problemami i trudnościami. W ofercie gabinetu znajdziemy również: leczenie nerwic, opinie psychologiczne, badania psychologiczne, leczenie zaburzeń snu, terapię małżeńską, mediacje w sprawach cywilnych.

Opracowanie:
Kielce, Paderewskiego 37/39A lok. 14
tel. 504 016 732
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz