Artykuł sponsorowany

Danuta Kardzis Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska: Współczesne metody antykoncepcji dla kobiet – implanty, wkładki domaciczne i pierścienie dopochwowe

Danuta Kardzis Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska: Współczesne metody antykoncepcji dla kobiet – implanty, wkładki domaciczne i pierścienie dopochwowe

W dzisiejszych czasach kobiety mają do dyspozycji wiele różnorodnych metod antykoncepcji, które pozwalają na kontrolowanie swojej płodności oraz planowanie rodziny. Wśród nich znajdują się takie rozwiązania jak implanty, wkładki domaciczne oraz pierścienie dopochwowe. Wszystkie te metody są dostępne na receptę i wymagają konsultacji z ginekologiem przed ich zastosowaniem. Razem z Ginekologiem dr Danuta Kardzis się bliżej tym formom antykoncepcji.

Implanty antykoncepcyjne

Implant antykoncepcyjny to niewielkie urządzenie, które jest wszczepiane pod skórę w okolicy ramienia. Zawiera ono syntetyczny hormon – progestagen, który uwalniany jest stopniowo do organizmu przez okres trzech lat. Działanie tego hormonu polega na hamowaniu owulacji, a także na zagęszczaniu śluzu szyjkowego, co utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej.

Implanty antykoncepcyjne są bardzo skuteczną metodą zapobiegania ciąży – ich skuteczność wynosi aż 99%. Jednak warto pamiętać, że nie chronią one przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Warto również zaznaczyć, że wszczepienie implantu powinno być wykonane przez specjalistę – ginekologa, a po upływie trzech lat konieczna jest jego wymiana.

Wkładki domaciczne

Wkładka domaciczna (IUD) to kolejna nowoczesna metoda antykoncepcji dla kobiet. Jest to małe urządzenie, które jest umieszczane wewnątrz macicy przez ginekologa. Wkładki domaciczne dzielą się na hormonalne (IUS) i miedziane (IUD). Hormonalne wkładki uwalniają progestagen, który działa podobnie jak w przypadku implantów – hamuje owulację i zagęszcza śluz szyjkowy. Miedziane wkładki natomiast nie zawierają hormonów, lecz działają na bazie jonów miedzi, które mają właściwości plemnikobójcze.

Wkładki domaciczne są również bardzo skuteczną metodą antykoncepcji – ich skuteczność wynosi od 99% (miedziane) do 99,8% (hormonalne). Mogą pozostać w macicy przez okres od 3 do 10 lat, w zależności od rodzaju wkładki. Podobnie jak implanty, nie chronią one przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Pierścienie dopochwowe

Pierścień dopochwowy to kolejna forma hormonalnej antykoncepcji. Jest to miękki, elastyczny pierścień, który kobieta sama wprowadza do pochwy. Pierścień uwalnia dwa hormony – estrogen i progestagen, które hamują owulację, zagęszczają śluz szyjkowy oraz zmieniają błonę śluzową macicy, utrudniając zagnieżdżenie się ewentualnie zapłodnionej komórki jajowej.

- informuje Ginekolog dr Danuta Kardzis.

Pierścienie dopochwowe są stosunkowo skuteczną metodą antykoncepcji – ich skuteczność wynosi około 91%. Warto jednak pamiętać, że nie chronią one przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Pierścień dopochwowy należy wymieniać co miesiąc.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz