Artykuł sponsorowany

Dach nad głową – krok po kroku

Dach nad głową – krok po kroku

Dach to niezaprzeczalnie jeden z ważniejszych elementów budynku. Jego powstanie stanowi zwieńczenie bardzo ważnego etapu budowy domu, a konkretnie stanu surowego zamkniętego. Jednak wybór dachu nie zawsze jest prosty i oczywisty, a sama budowa konstrukcji i montaż pokryć dachowych wymagają dużego nakładu sił i środków finansowych oraz skorzystania z usług doświadczonych fachowców.

Konstrukcja dachu

Dach poza wymogami estetycznymi, powinien być solidny i trwały, ponieważ decyduje on przede wszystkim o bezpieczeństwie mieszkańców. Dlatego jego budowę warto zlecić specjalistom, na przykład firmie Jerzego Młynarczyka. PHU. Ogólnobudowlane z Wejherowa. Dach musi być także wybrany odpowiednio dla lokalizacji naszej działki. Niekiedy okazuje się bowiem, że inwestorska wizja dotycząca typu, kształtu, rodzaju pokrycia i kolorystyki musi ulec zmianie, gdyż te aspekty z góry narzucone są przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jednak współczesne budownictwo domów w Polsce przewiduje najczęściej zastosowanie dachów spadzistych. Wpływa na to nasza strefa klimatyczna, a takie rozwiązanie ułatwia swobodne odprowadzanie wody lub śniegu i nie powoduje zalegania liści. Jak wszystkie prace budowlane, tak i budowa dachów wymaga odpowiedniego projektu. Znajdziemy w nim informacje dotyczące kształtu konstrukcji, lokalizacji okien, szczegółowe dane o spadach i wiele innych niezbędnych informacji. Podstawą każdego dachu spadzistego jest więźba dachowa, na której spoczywa pokrycie dachowe oraz izolacja termiczna. Element ten jest najczęściej wykonany z zaimpregnowanego drewna, dzięki czemu jest on odporna na działanie wilgoci i drobnoustrojów. Wyróżnić można kilka rodzajów więźby, takich jak: więźba jętkowa, krokwiowa oraz płatwiowo-jętkowa lub prefabrykowana. Samo wznoszenie tej konstrukcji rozpoczyna się od montażu murłaty, którą osadza się na szczycie ścian bocznych ostatniego piętra lub stropu budynku. Kolejnym krokiem jest zamontowanie krokwi, przy czym ich rozmieszczenie jest uzależnione przede wszystkim od rodzaju dachu, na który się zdecydowaliśmy. Następnie wykonujemy tzw. foliowanie, czyli okrycie konstrukcji dachowej odpowiednią folią, dzięki czemu stanie się ona szczelna i nieprzemakalna. Na warstwę folii, poprzecznie do krokwi mocujemy kontrłaty i łaty drewniane, o których rozmieszczeniu, w dużej mierze, decydują wybrane pokrycia dachowe. Zanim jednak przystąpimy do układania dachówek lub innych materiałów tego typu, musimy zamontować wszystkie dodatkowe elementy, które planujemy umieścić na dachu, takie jak okna, rynny lub okapy dachowe.

Czym pokryć dach?

Wybór materiału na pokrycie dachu jest jedną z poważniejszych pozycji w budżecie budowy domu. W chwili obecnej, w przypadku domów jednorodzinnych, najbardziej popularne są papy, gonty bitumiczne, blachy i blachodachówki, dachówki ceramiczne oraz cementowe, które dzieli się na lekkie i ciężkie. Oprócz naszej wizji wymarzonego pokrycia dachowego, także konstrukcja dachu oraz stopień jej skomplikowania oraz kąt nachylenia połaci mają ogromny wpływ na wybór materiału, który zostanie użyty do tego celu. Niemałe znaczenie mają też warunki atmosferyczne, charakterystyczne dla regionu, w którym planujemy budowę domu. Po zakończeniu prac związanych montażem pokrycia wykonujemy ocieplenie poddasza i prace wykończeniowe.

Dach, z racji wielkości i funkcji jaką pełni, jest konstrukcją, którą należy dobrać w sposób przemyślany, a jego wykonanie zlecić doświadczonym specjalistom. Różnego rodzaju niewłaściwe i nieuzasadnione oszczędności, na jakości użytych materiałów lub montażu, mogą w bardzo szybki sposób zemścić się na nas i sprawić, że czekać nas będą niespodziewane wydatki.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz