Artykuł sponsorowany

Czyszczenie separatorów tłuszczu w ofercie Zakładu Usług Asenizacyjnych w Łodzi

Czyszczenie separatorów tłuszczu w ofercie Zakładu Usług Asenizacyjnych w Łodzi

Zakład Usług Asenizacyjnych, którego właścicielem jest Jakub Dąbrowski, specjalizuje się w obsłudze sieci kanalizacyjnych na terenie Łodzi i okolic. Oprócz typowych prac związanych z czyszczeniem kanalizacji i wywozem nieczystości płynnych, zajmuje się też czyszczeniem separatorów tłuszczu stosowanych w branży gastronomicznej. Dlaczego regularna konserwacja tych elementów jest tak ważna?

Jak działa separator tłuszczu?

Separatory tłuszczu do poprawnego działania wykorzystują siłę grawitacji. Ścieki wraz z osadami i tłuszczem przepływają przez separator, gdzie następuje ich rozwarstwienie. Cięższe cząsteczki osadów opadają na dno, a lekkie, tłuszczowe zawiesiny unoszą się na powierzchni wody. Separatory tłuszczu mają za zadanie ograniczyć transfer tłuszczów do sieci kanalizacyjnych. Jak tłumaczy specjalista z Zakładu Usług Asenizacyjnych:

„Bardzo ważne jest, by odpowiednio dobrać typ separatora tłuszczu do rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Konieczna jest też prawidłowa eksploatacja tychże elementów, z czego najważniejszą czynnością jest ich regularne czyszczenie. Nasza firma dysponuje profesjonalnym sprzętem do mycia separatorów tłuszczu. Działamy sprawnie i z dużą dokładnością. Z naszej pomocy korzystają nie tylko łódzkie restauracje, ale też zakłady mięsne, hotele czy szpitale.”

Jak często trzeba myć separator tłuszczu?

Częstotliwość czyszczenia separatorów tłuszczu uzależniona jest od ilości i rodzaju wytwarzanych odpadów. Fachowcy z Zakładu Usług Asenizacyjnych zalecają, by tego typu prace porządkowe, przeprowadzać przynajmniej raz w miesiącu. Co istotne, nie można tego robić na własną rękę. Czyszczeniem separatorów tłuszczu zajmują się tylko te firmy, które posiadają stosowne uprawnienia. Odpady z separatora muszą bowiem zostać unieszkodliwione w sposób zgodny z art. 3 (ust. 3 pkt 21) Ustawy o Odpadach. Czym grozi zaniechanie systematycznego mycia separatorów tłuszczu? Brak tego typu działań może doprowadzić do awarii instalacji kanalizacyjnej. Częstym zjawiskiem jest np. korozja żeliwnych rur na skutek działania kwasów tłuszczowych. Naprawa uszkodzeń w obrębie sieci kanalizacyjnej jest znacznie droższa niż opłata za umycie separatora tłuszczu. Nie warto ryzykować.

Czy czyszczenie separatorów tłuszczu trzeba dokumentować?

Tak, jest to konieczne. Zakład Usług Asenizacyjnych po wykonaniu takiego zlecenia sporządza protokół z czyszczenia separatorów tłuszczu. Z kolei za nieczystości przekazane do utylizacji wystawiana jest karta przekazania odpadu. Oba dokumenty muszą być udostępnione do wglądu pracownikom Sanepidu podczas rutynowej kontroli. Ich brak może wiązać się z karą finansową.

Opracowanie:
Wiśniowa Góra, Oficerska 22 lok. 4
tel. 600 254 044
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz