Materiał Partnera

Czyszczenie komina – dlaczego warto skorzystać pomocy kominiarza?

Czyszczenie komina – dlaczego warto skorzystać pomocy kominiarza?

Regularne czyszczenie komina zapewnia nam bezpieczeństwo w okresie grzewczym. Dlaczego jest to tak istotne? Na czym polega czyszczenie komina i jak często należy je wykonywać? Czy robić to samodzielnie, czy korzystać z usług fachowca? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule. Podpowiadamy, co zrobić, by komin dobrze nam służył przez cały sezon grzewczy.

Dlaczego trzeba regularnie czyścić komin?

Regularne czyszczenie komina jest niezwykle istotne ze względu na nasze bezpieczeństwo. Zanieczyszczenia w przewodzie kominowym mogą się po prostu zapalić. Pożar komina jest niezwykle niebezpieczny i szybko się rozprzestrzenia, a jeśli okaże się, że jego powodem było zaniedbanie czyszczenia komina, nie możemy nawet liczyć na pieniądze z odszkodowania. Obowiązek regularnego czyszczenia komina narzucają nam przepisy. To, jak często należy czyścić przewód kominowy, zależy od paliwa, jakiego używamy do ogrzewania domu. Komin należy czyścić co najmniej kilka razy w roku. Najlepiej, jeśli zrobi to profesjonalny kominiarz, taki jak Wranik Piotr. Zakład kominiarski.

Czyszczenie komina krok po kroku

Do czyszczenia komina niezbędne są odpowiednie narzędzia. Najważniejszym z nich jest szczotka kominiarska. Powinna być dopasowana do kształtu i wielkości przewodu kominowego – tylko wtedy mamy pewność, że usuniemy wszystkie zanieczyszczenia. Pamiętajmy, że takiej szczotki nie możemy zrobić sami. Nie sprawdzą się tu też żadne przypadkowe szmatki czy druciaki – niezbędne jest profesjonalne narzędzie. Oprócz odpowiedniej szczotki, niezbędny jest też obciążnik, ważący kilka kilogramów. Obciążnik trzeba solidnie przymocować do szczotki, tak, by nie urwał się nawet wtedy, kiedy szczotka gdzieś się zaklinuje. W tym celu powinniśmy zaopatrzyć się w stalową linkę. Kiedy skompletujemy już niezbędny sprzęt, ruszamy do kotłowni – to tam zaczyna się właściwe czyszczenie komina. Najpierw należy wynieść i zabezpieczyć wszystkie rzeczy, które mogą się zabrudzić. Dopiero po tym odczepiamy od pieca rurę, która łączy go z kominem. Kiedy rura jest odłączona, należy iść na dach i zacząć czyszczenie. Najpierw jednak upewnijmy się, że nic nie blokuje go od góry – może się tam znaleźć na przykład ptasie gniazdo. Umieszczamy w kominie szczotkę i obciążenie i kilkakrotnie szczotkujemy komin na całej długości. To dość ciężka i brudna praca. Jeśli brakuje nam czasu, naprawdę lepiej jest zatrudnić do czyszczenia komina kominiarza. Kiedy komin jest już przeczyszczony, znów chodzimy do kotłowni i pozbywamy się sadzy, która spadła na dół. Kiedy sadza przestaje sama spadać, wracamy na dach i powtarzamy czyszczenie komina szczotką. I tak aż do skutku, kiedy po czyszczeniu na dole przewodu nie będzie zalegać sadza.
Opracowanie:
Racibórz, Bogumińska 25
tel. 691 355 634
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz