Materiał Partnera

Czyszczenie kanalizacji. Jakie metody się wykorzystuje?

Czyszczenie kanalizacji. Jakie metody się wykorzystuje?

Kanalizacja to system, z którego korzystamy codziennie, choć wielu z nas zapomina o jej istnieniu. Jednak niekiedy dochodzi do sytuacji, w których przypominamy sobie o tym systemie, aczkolwiek nie jest to dla nas przyjemne, bowiem chodzi o zapchanie się kanalizacji. Wówczas odczuwamy nieprzyjemne zapachy, a jedynym ratunkiem jest czyszczenie kanalizacji. Jak przeprowadza się tę czynność?

Dlaczego kanalizację trzeba czyścić?

Wiele osób, które na co dzień korzystają z systemu kanalizacji, nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie konsekwencje może nieść zaniedbanie spraw związanych z utrzymaniem jej w czystości. Skutkami braku czyszczenia kanalizacji może być między innymi nieprzyjemny zapach, a także nieprawidłowy spływ ścieków. Do drugiego z wymienionych skutków dochodzi wskutek niedrożności rur kanalizacyjnych. Jednak co wpływa na ich niedrożność? Przede wszystkim brak ich czyszczenia. Jeśli nie czyścimy kanalizacji, to w rurach dochodzi do gromadzenia się tłuszczów i osadów, które negatywnie wpływają na rury. Z biegiem czasu kanalizacja się niszczy, aż konieczna będzie jej wymiana. Chcąc temu zapobiec, należy regularnie czyścić rury kanalizacyjne.

Czy czyszczenie kanalizacji można wykonać samodzielnie?

Oczywiście czyszczenie kanalizacji to czynność, którą możemy przeprowadzić we własnym zakresie. Wyróżnia się dwa sposoby czyszczenia rur. Pierwszy to metoda chemiczna, a drugi to mechaniczna. Chemiczne czyszczenie kanalizacji polega na wykorzystywaniu rozmaitych preparatów, których działanie ma poprawić drożność rur. W założeniu środki chemiczne mają na celu rozpuszczenie osadów i tłuszczów odpowiedzialnych za zmniejszenie drożności kanalizacji. Z kolei metoda mechaniczna polega na użyciu np. przepychaczki, a także specjalistycznych wężyków o małej średnicy, które wprowadza się do rur.

Niestety domowe oczyszczanie kanalizacji ma swoje wady. Przede wszystkim niedoświadczone osoby mogą łatwo popełnić błędy, których skutkiem może być uszkodzenie rur lub niedokładne ich udrożnienie. Poza tym zbyt częste wykorzystywanie chemikaliów również negatywnie wpływa na elementy kanalizacji.

Czyszczenie kanalizacji przez specjalistów

Chcąc mieć pewność, że kanalizacja została dobrze przeczyszczona, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług oferowanych przez fachowe firmy, które zajmują się ich udrażnianiem. Fachowcy z przedsiębiorstwa Eko Roman z Wiszni Małej w województwie dolnośląskim w celu czyszczenia kanalizacji wykorzystują dwie metody. Pierwsza z nich to ciśnieniowe czyszczenie kanalizacji metodą hydrodynamiczną, a drugi sposób to czyszczenie mechaniczne.

Ciśnieniowe czyszczenie rur metodą hydrodynamiczną polega na wprowadzaniu do kanalizacji wody pod wysokim ciśnieniem. Jej zadaniem jest rozbicie i usunięcie zalegających tłuszczów i osadów. Niestety w przypadku kanalizacji, których stan nie jest najlepszy, metoda ta może okazać się ryzykowna. W przypadku starszych kanalizacji, rury czyści się metodą mechaniczną. W tym celu używa się spirali, która dociera do miejsc trudno dostępnych. Jednak przeczyszczanie rur i wybór metody to kwestia indywidualna.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz