Artykuł sponsorowany

Czyszczenie i konserwacja podwozia – najważniejsze informacje

Czyszczenie i konserwacja podwozia – najważniejsze informacje

Korozja jest jednym z największych wrogów samochodów. Jest ona o tyle ciężkim przeciwnikiem, że może pojawić się nagle oraz rozwijać początkowo w miejscach niewidocznych. Tak jest właśnie z podwoziem, które najbardziej narażone jest na atak rdzy. Co zatem należy zrobić, by dobrze zabezpieczyć spód auta? Przede wszystkim należy zadbać o profesjonalne czyszczenie podwozia oraz jego konserwację.

Dlaczego konserwacja podwozia jest ważna?

Podwozie składa się z wielu elementów, które przy każdej jeździe poddawane są wielu czynnikom, od zmiennej temperatury począwszy, na wilgoci oraz odpryskach kamieni kończąc. Spód aut kryje zaś w sobie elementy silnika, układu wydechowego czy też złożone zawieszenie zależne, niezależne, półzależne oraz aktywne. Aby zabezpieczyć te podzespoły, trzeba im zagwarantować właśnie profesjonalną konserwację. Bez tego narazić można samochód na uszkodzenia. Przede wszystkim niebezpieczna jest rdza, która skutecznie osłabia całą konstrukcję. To wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale też na jej bezpieczeństwo. Auto ze skorodowanym podwoziem bardzo ciężko jest również sprzedać.



Czy konserwacja na własną rękę to dobry pomysł?

Czyszczenie i konserwacja podwozia na własną rękę to dobry pomysł tylko wtedy, kiedy posiadamy własny kanał serwisowy, nowoczesny sprzęt do utrzymania czystości części motoryzacyjnych, a także pełne zaplecze wysokiej jakościowo chemii do samochodów. Większość kierowców nie może pochwalić się spełnieniem tych trzech ważnych warunków, dlatego stanowczo odradza się wykonywanie konserwacji na własną rękę. Prace w tym zakresie lepiej zlecić warsztatowi, który prócz nowoczesnej technologii wyróżnia się długoletnim doświadczeniem. To ono pozwoli szybko wykryć uszkodzenia lub usterki danych elementów podwozia, jeszcze lepiej zabezpieczając jego stan technicznych. O to nie trzeba martwić się wraz z zespołem zakładu mechaniki pojazdów LEWAREK.

Na czym polega konserwacja podwozia?

Konserwacja podwozia wymaga przejścia przez kilka etapów prac. Na początku mechanik dokonuje oględzin podzespołów widocznych od spodu auta. Nie tylko określa ich stan techniczny, ale najlepsze metody usuwania zabrudzeń po olejach, błocie czy piasku. Dopiero wtedy może przejść do specjalistycznych procesów czyszczenia oraz odtłuszczania. Wykorzystuje się do tego specjalne spraye do usuwania zabrudzeń na sucho, a także myjki ciśnieniowe. Istotne jest także późniejsze dokładne wyszorowanie podwozia. W przypadku wykrycia nalotów korozji są one usuwane dzięki specjalnym szczotkom drucianym.

Jak zaś po czyszczeniu wygląda konserwacja podwozia? Przede wszystkim istotne jest dobranie odpowiedniego środka ochronnego. Może on przypominać swoim działaniem lakier, farbę czy też może występować w postaci baranka. Niezależnie od tego, w jakiej postaci będzie dany preparat zabezpieczający, powinien on spełniać atesty branżowe. Najchętniej stosuje się dzisiaj powłoki antykorozyjne, przeciwwilgociowe oraz mrozoodporne. Najlepsze rozwiązania pozwalają uzyskać również warstwę ochronną, która poradzi sobie z odpryskującymi kamieniami, tłustymi substancjami czy piaskiem.

Nie zapomnij o profilach zamkniętych

Poważnym błędem przy konserwacji podwozia jest pominięcie profili zamkniętych. Stanowią je przede wszystkim progi, które również padają ofiarą korozji. W przypadku profili trzeba nie tylko je oczyścić, ale także woskować. Wykonywanie tego zadania na własną rękę jest żmudną i czasochłonną pracą. Specjaliści z warsztatów samochodowych wspierają się zaś innowacyjną aparaturą natryskową, która znacznie ogranicza zawiłość całego procesu konserwacji.

Jak często przeprowadzać konserwację podwozia?

Profesjonalną konserwację podwozia w warsztacie samochodowym warto przeprowadzać raz na rok, najlepiej przed okresem zimowym. Zabiegi czyszczenia powinno się zaś wykonywać co kilkanaście tygodni. Nie trzeba wtedy wchodzić pod samochód i męczyć się z samodzielną pracę. Lepszym wyjściem jest znalezienie myjni, która zapewni właśnie czyszczenie podwozia. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz