Materiał Partnera

Czyn jest leczenie endodotyczne, jak przebiega oraz kiedy się na nie zdecydować?

Czyn jest leczenie endodotyczne, jak przebiega oraz kiedy się na nie zdecydować?

Endodoncja dla wielu z nas może okazać się mało znanym terminem, jednakże chyba każdy wie, czym jest to leczenie, ponieważ inna jego nazwa to leczenie kanałowe. Leczenie endodotyczne stosuje się, gdy mamy problemy z zapaleniem miazgi zęba lub stanami martwiczymi miazgi. Czym dokładnie jest endodoncja i kiedy należy udać się do stomatologa, by rozpocząć leczenie?

Leczenie kanałowe – czym właściwie jest?

Endodoncja to jeden z działów stomatologii zachowawczej, a jego głównym obszarem działania są schorzenia miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie kanałowe wykonuje się w celu oczyszczenia kanałów zębowych z miazgi, odkażanie ich oraz poszerzanie, a także wypełnianie specjalną substancją. Dla wielu pacjentów leczenie endodontyczne zawsze kojarzyło się źle, ponieważ stare metody leczenia były bolesne, a wszystko trwało długo. Pacjenci musieli umawiać się ze specjalistą nawet na kilka zabiegów. Co więcej, skuteczność leczenia nie zawsze była zadowalająca. Obecnie leczenie kanałowe znacznie się zmieniło, a stomatolodzy wykorzystują w trakcie zabiegów nowoczesne urządzenia oraz techniki. Gabinety stomatologiczne, w tym Superdent z Warszawy, coraz częściej wyposażone są w mikroskopy, które umożliwiają dokładniejsze przeprowadzenie zabiegów.

Niegdyś nieodłącznym elementem leczenia kanałowego była dewitalizacja. Pojęcie to oznacza chemiczne zatrucie miazgi zębowej. Dewitalizacja miała miejsce podczas pierwszej wizyty u stomatologa, a robiło się ją po to, aby w późniejszym czasie możliwe było wydobycie miazgi. Dziś w gabinetach stomatologicznych nie stosuje się już takich metod, ponieważ znacznie lepsze efekty daje znieczulenie miejscowe, które nierzadko jest aplikowane przez komputer. W ten sposób miazga zębowa może zostać usunięta bez wcześniejszego chemicznego trucia. W ten sposób czas leczenia się skraca. Po podaniu znieczulenia stomatolog za pomocą wiertła stomatologicznego odkrywa ząb i wybiera miazgę z kanałów zębowych. Następnie kanały te są poszerzane, odkażane i wypełniane gutaperką. Leczenie endodontyczne kończy się założeniem plomby na ząb.

Kiedy zgłosić się do stomatologa?

Stan naszych zębów powinien być dla nas ważną sprawą, dlatego warto dowiedzieć się, kiedy należy udać się do specjalisty w celu rozpoczęcia leczenia kanałowego. Leczenie endodontyczne należy wdrożyć, jeśli zaczynają pojawiać się pewne określone stany chorobowe. Jednym z nich jest zgorzel miazgi zębowej. To schorzenie oznacza rozkład miazgi przez beztlenowe gnilne bakterie, które są przyczyną stanów zapalnych oraz martwiczych. Poza tym przyczyniają się do wydzielania gazów o brzydkim zapachu. Osoba zmagająca się z tym problemem może też odczuwać gorzki smak w ustach.

Jeżeli zlekceważymy zgorzel, wówczas może dojść do zapalenia tkanki okołowierzchołkowej. Wtedy leczenie kanałowe staje się trudniejsze, a co za tym idzie, dłuższe. Zgorzele najczęściej powstają w wyniku zaawansowanych zmian próchnicznych, aczkolwiek do ich powstania mogą przyczynić się mechaniczne uszkodzenia zęba lub złe wypełnienie kanałów podczas leczenia kanałowego. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna ich powstania, niezbędna jest natychmiastowa reakcja i rozpoczęcie leczenia.

Opracowanie:
Warszawa, Zwoleńska 131 lok. 1
tel. 22 812 65 05
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz